Możemy mówić o czterech klasyfikacjach hazardu:
Uzależnienie od hazardu najczęściej kojarzy się z częstymi wizytami w kasynie – ruletką, kartami, automatami. Hazardzistami stają się również ludzie obstawiający na wyścigach konnych, biorący udział np. w grach losowych, liczbowych, konkursach telefonicznych i SMS-owych, zakładach bukmacherskich.
Typowe objawy uzależnienia od hazardu (jego patologicznej formy) to:
Uzależnienie od hazardu wiąże się z ogromnymi obciążeniami psychicznymi. Pojawiają się zatem takie objawy uzależnienia jak m.in.: bezsenność, stany depresyjne – a w zaawansowanym stadium choroby myśli i próby samobójcze. Występują także symptomy somatyczne np. silne bóle głowy i zaburzenia odżywiania. Jeden nałóg może pociągać za sobą kolejne – alkoholizm, narkomanię, lekomanię.
Podobnie jak w przypadku innych nałogów, objawy uzależnienia od hazardu pojawiają się stopniowo, są ignorowane, wypierane i się nasilają. Ważne, aby rozpoznać je jak najwcześniej i rozpocząć leczenie, które w głównej mierze sprowadza się do psychoterapii. W swej patologicznej formie hazard wciąga całkowicie, a szansa na samodzielne wyjście z problemu jest znikoma.
Leczenie uzależnienia od hazardu prowadzone w Klinice OAZA polega na udzieleniu profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Rozpoczyna ją szczegółowy wywiad przeprowadzony z osobą chcącą poddać się leczeniu oraz rozmowa z członkami jego rodziny. Posiadając już najważniejsze wiadomości dot. stopnia uzależnienia od hazardu, wybrana zostaje optymalna w danym przypadku forma psychoterapii. Czas trwania leczenia wynosi kilka tygodni i różni się w zależności od pacjenta, jego stanu, stopnia zaawansowania objawów oraz innych czynników.