Na międzynarodowej liście chorób widnieje m.in. uzależnienie od gier komputerowych. To inaczej patologiczne korzystanie z komputera lub internetu, które niesie za sobą skutki psychiczne, fizyczne, ekonomiczne lub społeczne. To nałóg, który nie dotyczy tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Gry, które trafiają na rynek, są coraz bardziej atrakcyjne i z niewinnej rozrywki wciągają w świat uzależnienia.
Uzależnienie od gier komputerowych objawia się m.in. tym, że:
Osoby, które mają problem z uzależnieniem od gier komputerowych, bardzo często zdają sobie sprawę z tego, jak i z konsekwencji, które niesie za sobą ten nałóg. Na własną rękę próbują ograniczyć problem, ale tak naprawdę zazwyczaj okłamują same siebie i swoich bliskich. Nie potrafią bowiem obiektywnie ocenić czasu, jaki spędzają w świecie komputerowych gier.
W pierwszej fazie uzależnienia od gier komputerowych gracz wykazuje się jeszcze racjonalnością, gdyż potrafi kontrolować czas, jakie spędza przed komputerem. W kolejnym etapie zaczyna się coraz bardziej wciągać w świat gier, tracąc jednocześnie zainteresowanie innymi rzeczami. W fazie destrukcji, czyli ostatniej, następuje kumulacja uzależnienia. Gracz wręcz staje się więźniem grania. Do minimum ogranicza czas na jedzenie, sen, pracę czy inne obowiązki, a resztę doby poświęca na komputerowe rozgrywki.
Uzależnienie od gier komputerowych to nie tylko utrata więzi z bliskim, brak innych zainteresowań, ale również w efekcie zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia pod okiem specjalistów. Trzeba jednak samodzielnie uświadomić sobie skalę problemu nim będzie za późno – straci się prace, powtarzać się będzie klasę czy poniesie inne konsekwencje. Uzależnienie od gier komputerowych jako uzależnienie psychiczne można pokonać udając się na psychoterapię – indywidualną lub grupową. Duże znaczenie ma także wsparcie najbliższych. Podczas leczenia ogranicza się maksymalnie kontakt z komputerem i światem gier. Poszukuje się również innych, alternatywnych zainteresowań. W niektórych przypadkach dodatkowo sięga się po środki farmakologiczne.