Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych – choroba na skalę międzynarodową

Na międzynarodowej liście chorób widnieje m.in. uzależnienie od gier komputerowych. To inaczej patologiczne korzystanie z komputera lub internetu, które niesie za sobą skutki psychiczne, fizyczne, ekonomiczne lub społeczne. To nałóg, który nie dotyczy tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Gry, które trafiają na rynek, są coraz bardziej atrakcyjne i z niewinnej rozrywki wciągają w świat uzależnienia.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Uzależnieni często znają swój problem…

Uzależnienie od gier komputerowych objawia się m.in. tym, że:

  • ilość czasu spędzana przy komputerze lub konsoli jest zdecydowanie większa w porównaniu z innymi aktywnościami takimi jak np. spotkaniami ze znajomymi, nauka, praca, inne hobby czy zainteresowania, a czasami nawet dominuje nad jedzeniem czy spaniem;
  • ograniczenie grania lub brak takiej możliwości wywołuje u osoby uzależnionej rozdrażnienie, złe samopoczucie, chandrę, pojawić się może również agresja, apatia, a nawet depresja;
  • osoby uzależnione są często nadpobudliwe, mają zmienny nastrój, problemy z koncentracją, zasypianiem i bezsennością;
  • u osób uzależnionych pojawiają się zaburzenia lękowe, izolacja, zaniedbywanie codziennych obowiązków, ważniejsze są dla nich relacje wirtualne niż realne; osoby uzależnione stale myślą o graniu i rzeczach, które będzie robić, gdy już znajdą się przed ekranem;
  • uzależnieni gracze wydają duże kwoty na nowe gry, akcesoria do nich lub wyposażenie postaci w grze – są w stanie z tego powodu się zadłużyć, nie opłacić bieżącego rachunku itd.

Osoby, które mają problem z uzależnieniem od gier komputerowych, bardzo często zdają sobie sprawę z tego, jak i z konsekwencji, które niesie za sobą ten nałóg. Na własną rękę próbują ograniczyć problem, ale tak naprawdę zazwyczaj okłamują same siebie i swoich bliskich. Nie potrafią bowiem obiektywnie ocenić czasu, jaki spędzają w świecie komputerowych gier.

Fazy uzależnienia się od wirtualnego świata gier

W pierwszej fazie uzależnienia od gier komputerowych gracz wykazuje się jeszcze racjonalnością, gdyż potrafi kontrolować czas, jakie spędza przed komputerem. W kolejnym etapie zaczyna się coraz bardziej wciągać w świat gier, tracąc jednocześnie zainteresowanie innymi rzeczami. W fazie destrukcji, czyli ostatniej, następuje kumulacja uzależnienia. Gracz wręcz staje się więźniem grania. Do minimum ogranicza czas na jedzenie, sen, pracę czy inne obowiązki, a resztę doby poświęca na komputerowe rozgrywki.

Leczenie – psychoterapia i wsparciem najbliższych

Uzależnienie od gier komputerowych to nie tylko utrata więzi z bliskim, brak innych zainteresowań, ale również w efekcie zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia pod okiem specjalistów. Trzeba jednak samodzielnie uświadomić sobie skalę problemu nim będzie za późno – straci się prace, powtarzać się będzie klasę czy poniesie inne konsekwencje. Uzależnienie od gier komputerowych jako uzależnienie psychiczne można pokonać udając się na psychoterapię – indywidualną lub grupową. Duże znaczenie ma także wsparcie najbliższych. Podczas leczenia ogranicza się maksymalnie kontakt z komputerem i światem gier. Poszukuje się również innych, alternatywnych zainteresowań. W niektórych przypadkach dodatkowo sięga się po środki farmakologiczne.
 

Artykuły związane z uzależnieniem od gier komputerowych na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-02 | Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2019