Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu – definicja, objawy oraz leczenie

Choroba, jaką jest alkoholizm to poważny problem społeczny, z którym coraz częściej zmagają się nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Co ważne, alkoholizm dotyczy osób w różnym wieku, pochodzących zarówno z rodzin ubogich, jak i zamożnych. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą, która wraz z biegiem czasu postępuje, daje coraz więcej objawów i może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. Oddziałuje zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, a także na środowisko osoby uzależnionej.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Czym dokładnie jest alkoholizm?

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, terminem alkoholizm określa się różne następstwa nadużywania napojów wyskokowych, czyli nadmiernego picia alkoholu. Rozwój uzależnienia postępuje z różną szybkością, a wpływ na ten proces ma wiele różnego rodzaju czynników takich jak, chociażby predyspozycje genetyczne, sytuacja rodzinna, cechy osobowościowe, dostępność napojów alkoholowych itp.

Jednym z badaczy, który wywarł największy wpływ na sposób myślenia o problemach alkoholowych, był Elvin Morton Jellinek. Ten amerykański biostatystyk i fizjolog dowiódł, że alkoholizm jest taką samą chorobą, jak cukrzyca, nowotwór czy gruźlica. Zdaniem naukowca na chorobowy charakter zjawiska wskazują takie związane z nią objawy jak utrata kontroli nad piciem alkoholu, progresja objawów chorobowych oraz fakt, że pozostawienie pacjenta bez terapii mogłoby doprowadzić do jego zgonu.

Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?

Na chwilę obecną diagnostyką i leczeniem problemów alkoholowych zajmują się różne dziedziny – medycyna, socjologia, pedagogika, psychologia itp. Wyróżnia się następujące przyczyny rozwoju alkoholizmu:

  • medyczne – nałóg stanowi reakcję organizmu na dostarczanie do niego alkoholu, który działa jako środek zmieniający świadomość, odurzający, wywołujący uczucie relaksu i odprężenia oraz rozwiązujący problemy wywołujące lęk,
  • pedagogiczne – alkoholizm może stanowić efekt niekorzystnych interakcji z otaczającym środowiskiem, np. z rodziną, szkołą, pracą, które sprzyjają rozpoczęciu i kontynuowaniu picia,
  • psychologiczne – pojawienie się problemów alkoholowych może też być związane z zaburzeniami jednostki oraz niektórych jej cech osobowości – znaczenie w tym przypadku ma przede wszystkim niedojrzałość pod względem emocjonalnym, picie alkoholu może być traktowane jako sposób rozwiązywania trudnych sytuacji, problemów związanych z pracą czy rodzinnymi niepowodzeniami,
  • socjologiczne – nałóg związany z przemianami społecznymi.

Jakie są objawy problemów alkoholowych?
Kiedy alkoholizm może być zdiagnozowany?
Fazy rozwoju alkoholizmu
Leczenie uzależnienia od alkoholu – sposoby rozwiązywania problemu
Czy na terapiach alkoholizmu środki farmakologiczne są skuteczne?

Jak długo trwa terapia uzależnień alkoholowych?

O tym, ile będzie trwać terapia uzależnienia związanego z piciem, decyduje wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim, aby osoba chora mogła w ogóle przystąpić do terapii, musi przejść odwyk alkoholowy – jest to jeden z pierwszych i zarazem niezbędnych kroków na drodze do rozwiązania tego problemu. Odtrucie ma na celu wyeliminowanie objawów towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu oraz złagodzenie zaburzeń somatycznych występujących u osób, u których alkoholizm trwa już długi czas.

Kolejnym etapem jest zapisanie się na wizytę w państwowym lub prywatnym ośrodku terapii uzależnień. W tej fazie kluczowe znaczenie ma rozmowa z psychoterapeutą, który podczas całego procesu leczenia będzie pełnił funkcję swego rodzaju opiekuna dla osoby chorej, starającej się rozwiązać jej problemy.

Trzecia faza obejmuje ułożenie programu postępowania i rozwiązywania problemów po opuszczeniu placówki, a także zaplanowanie tzw. terapii podtrzymującej, polegającej np. na braniu udziału w spotkaniach organizowanych w ramach grup wsparcia.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile czasu potrzeba na przeprowadzenie pełnej terapii. Czas ten jest uzależniony od wielu czynników, w tym między innymi od fazy zaawansowania choroby, motywacji pacjenta do rozwiązywania problemów alkoholizmu, a także od systemu wsparcia ze strony otoczenia. Terapie tego typu stanowią proces długotrwały i złożony, mając za zadanie przede wszystkim ustabilizowanie chęci do życia w abstynencji.

Jakie metody stosuje się w leczeniu alkoholizmu?

Opinie naszych pacjentów

OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

Jedną z podstawowych metod leczenia problemów związanych z piciem jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, której głównym celem jest zmodyfikowanie zachowań oraz sposobu myślenia pacjenta. Po zakończeniu odwyku jednostka jest kierowana na specjalistyczną terapię, która musi przebiegać zgodnie z indywidualnie opracowanym planem wyjścia z problemu. W trakcie spotkań indywidualnych lub grupowych osoba chora poznaje mechanizmy uzależnienia, a także dowiaduje się, w jaki sposób należy sobie radzić z emocjami związanymi z sytuacjami, w których do tej pory zaglądała do kieliszka. Praca z psychoterapeutą pozwala też nauczyć się rozpoznawania objawów świadczących o możliwości powrotu choroby i radzenia sobie z pojawiającymi się wtedy problemami. Dzięki udziałowi w psychoterapii osoba cierpiąca na alkoholizm może przepracować swoje postawy, zachowania i sposoby myślenia, tak, aby po zakończeniu terapii móc zacząć szukać w swoim życiu nowych celów i powrócić do normalnego, zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Leczenie uzależnień od alkoholu  – Jak przebiega terapia uzależnienia w Klinice OAZA?

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień OAZA to miejsce, w którym prowadzimy skuteczną terapię wielu destrukcyjnych nałogów, w tym między innymi alkoholizmu. Jeśli więc szukasz wsparcia w walce z uzależnieniem związanym z alkoholu, doskonale trafiłeś. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii w połączeniu z indywidualnym podejściem do pacjenta oraz starannie opracowanym programem terapeutycznym sprawia, że pobyt w naszym ośrodku gwarantuje miarodajne oraz trwałe efekty. Zawsze znajdujemy odpowiednie rozwiązania, łagodzimy objawy uzależnienia i zapewniamy swoje wsparcie psychologiczne.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Kompleksowe leczenie objawów uzależnień związanych z alkoholem realizujemy poprzez detoks oraz terapię. Każdy z tych elementów jest zawsze dostosowywany bezpośrednio do konkretnych potrzeb pacjentów, aby zagwarantować im pełne bezpieczeństwo oraz maksimum komfortu. Procedura odtruwania jest natomiast przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Leczenia uzależnienia od alkoholu w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień OAZA to:

  • profesjonalna terapia prowadzona w kameralnych warunkach oraz w rodzinnej atmosferze,
  • wykwalifikowana kadra, która dzięki wiedzy i zdobytemu doświadczeniu dobrze wie, w jaki sposób pomóc przetrwać pacjentowi najtrudniejsze chwile,
  • pełen dostęp do zaawansowanych rozwiązań diagnostyki laboratoryjnej,
  • dwunastomiesięczna opieka terapeutyczna po zakończeniu pobytu.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i fachowej wiedzy terapeutycznej doskonale wiemy, jak leczyć chorobę, jaką jest alkoholizm. Znamy także skuteczne rozwiązania na przeprowadzenie detoksu, dlatego pobyt w Klinice OAZA wiąże się z wyjątkowo wysoką efektywnością rozwiązywania problemów alkoholizmu. Dotychczas pomogliśmy już wielu pacjentom. Jeśli więc masz problem z alkoholem lub podejrzewasz uzależnienie u osoby ze swojego najbliższego środowiska, zachęcamy do skontaktowania się z naszym ośrodkiem.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas
 

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą wykwalifikowaną kadrą dostępną pod poniższym adresem:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/klinika/#kadra

Zapraszamy do zapoznania się z galerią w której można zobaczyć nasz Ośrodek Oaza:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/osrodek/

Warunki pobytu można sprawdzić tutaj:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/warunki-pobytu-cennik/

Jesteśmy placówką medyczną.

Księga rejestrowa
Nr księgi 000000152718
Oznaczenie organu: W – 04

 

 

Więcej:

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-02-03 | Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia 2021