Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Alkoholizm w rodzinie – choruje nie tylko alkoholik

Choroba alkoholowa zazwyczaj zbiera większe żniwo niż tylko problem w postaci osoby uzależnionej. Alkoholizm przypomina czasami efekt domina. Codzienne życie toczy się wokół alkoholika, jego nastrojów, nieradzeniu sobie z codziennością, z nałogiem, nieprzewidywalnością. Dezorganizuje tradycyjny model rodziny i nadaje zupełnie inny niż tradycyjny kształt życiu członkom tej małej społeczności. Alkoholizm w rodzinie wywołuje wiele destrukcyjnych skutków.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie
Tak naprawdę na słabości alkoholika cierpią inni członkowie. To oni:

  • czują się odpowiedzialni za picie,
  • maja poczucie bezradności,
  • nierzadko doświadczają przemocy psychicznej i fizycznej,
  • obwiniają siebie,
  • źle myślą o sobie,
  • coraz więcej energii poświęcają na to, aby radzić sobie ze skutkami picia alkoholika,
    są sami z problemem,
  • koncentrują swoje życie wokół alkoholika,
  • wstydzą się swojej sytuacji rodzinnej.

Życie w zaprzeczeniu

Alkoholik zaprzecza swoim problemom z alkoholem, jego rodzina – początkowo również. Wszyscy członkowie najmniejszej komórki społecznej odsuwają na bok jakiekolwiek myśli związane z tym, aby zacząć szukać pomocy u specjalistów. Robią wszystko, aby chronić uzależnionego członka rodziny m.in. ze wstydu. Ograniczają więc jego kontakty z otoczeniem, wyręczają go w każdej możliwej sytuacji, aby tylko nie wydało się, że w ich rodzinie jest problem alkoholowy. Nie ma mowy o tym, aby kłótnie, awantury, ich skutki ujrzały światło dzienne. Tworzą swego rodzaju mur obronny, za którym jednak czują się coraz bardziej nieszczęśliwi i bezsilni. W tzw. fazie chaosu zaczynają wręcz tracić nadzieję na to, że rozwiążą ten problem. U dzieci zauważalne są już problemy emocjonalne. Z kolei współmałżonek akceptuje picie alkoholu męża czy żony i jeśli trzeba gdzieś go kryć z tego powodu, np. w pracy, robi to.

Koncentrując się nad tym, aby zmienić życie alkoholika, jego najbliżsi zapominają o własnych potrzebach, nie wspominając już o prawidłowym funkcjonowaniu rodziny, a zwłaszcza wychowaniu dzieci, pokazywaniu im właściwych wzorców rodzinnych, relacji między bliskimi osobami itd. Alkoholizm kształtuje postawy, działania: poddawanie się rytmowi życia alkoholika, nie pranie „rodzinnych brudów” na zewnątrz, nieświadome pomaganie w alkoholizmie – to część problemów jakie przysparza rodzinie nałóg.

Twarda polityka miłości

Jak sobie radzić z alkoholizmem w rodzinie? Z pewnością trzeba przestać alkoholika kontrolować w zakresie picia oraz tego, gdzie, z kim i po wychodzi. Chować przed nim alkohol, wylewać go, organizować mu czas, wyręczać go z codziennych obowiązków. Nie wolno dawać się zwodzić obietnicom składanym pod wpływem alkoholu, np. temu, że następnego dnia do domu wróci trzeźwy. Koniec z braniem konsekwencji za jego picie. Czas na to, aby sam zaczął je ponosić i przekonał się, jakie efekty przyniosło nadużywanie przez niego alkoholu, ile rzeczy być może już nieodwracalnie stracił. To trudne, bo jeśli kogoś się kocha, to ciężko jest nagle przestać robić dla osoby uzależnionej i za nią tyle rzeczy. Ale to jedyna szansa na to, aby alkoholik szybciej wytrzeźwiał.

Odzyskanie kontroli nad własnym życiem

Osoby współuzależnione również potrzebują pomocy psychoterapeutów. Odzyskanie kontroli nad własnym życiem, ponowne dostrzeżenie swoich potrzeb, zadbanie o siebie – to cele jakie stawia się w terapii. Zadaniem specjalistów od uzależnień jest też pomoc w zrozumieniu zaistniałej sytuacji i roli osób współuzależnionych w niej.

Skutkiem alkoholizmu w rodzinie są też DDA – Dzieci Dorosłych Alkoholików. To osoby, które często są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu. Nie wychowały się w tradycyjnym modelu rodziny, więc mają problem, żeby założyć własną. Ich doświadczenia w relacjach interpersonalnych z bliskimi osobami, w okazywaniu uczuć, emocji są mocno zaburzone. To z kolei rodzi problem w tworzeniu własnych związków. DDA jako osoby współuzależnione również często potrzebują profesjonalnej pomocy także w swoim dorosłym życiu.

W naszej klinice odwykowej organizujemy spotkania dla osób współuzależnionych. Już nie musisz czuć się sam z problemem alkoholizmu w rodzinie.

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019