Choroba alkoholowa – wpływ różnych czynników



Alkoholizm jest chorobą, na którą wpływają różne czynniki. Mogą być genetyczne, psychologiczne, społeczne, środowiskowe. Nie leczony – może doprowadzić do śmierci. Leczony – pozwala rozpocząć życie w trzeźwości. Wyróżnia się trzy fazy choroby alkoholowej:

  • ostrzegawczą – to moment, kiedy człowiek zaczyna zauważać, że alkohol coraz częściej działa odprężająco, pozwala zapomnieć o ciężkim dniu, problemach, ułatwia zaśnięcie. Do tego osobom nieśmiałym dodaje odwagi. W tej fazie szuka się okazji do picia, inicjuje kolejki, zwiększa się częstotliwość sięgania po alkohol, często upija się i pije na kaca, pojawiają się luki w pamięci oraz pierwsze próby picia w samotności (ukrytego);
  • krytyczną (ostrą) – na tym etapie zaczyna się tracić kontrolę nad piciem, alkoholika dopadają wyrzuty sumienia i składa przysięgi abstynencji („kac moralny”). Występują objawy zespołu abstynencyjnego. Dochodzą do tego: zaniedbywanie rodziny, konflikty małżeńskie, nieobecności w pracy, nie dbanie o wygląd zewnętrzny i zaburzenia popędu seksualnego. Częste picie usprawiedliwia się licznymi okazjami i mogą pojawić się konflikty z prawem ze względu na wzrost agresywności. Osoba uzależniona nieregularne odżywia się, pije ciągami, na przemian z okresami całkowitej abstynencji dla poprawy zdrowia, deklaruje rzucenie picia i próbuje udowodnić silną wolę;
  • chroniczną (przewlekłą) – tej fazie towarzyszą okresy długotrwałego upinania się i spadek tolerancji na alkohol. Osoba uzależniona zazwyczaj traci też pracę, rodzinę, a alkohol jest jedynym celem jej życia. Dlatego jest w stanie się zapożyczać czy nawet kraść, aby zaspokoić psychiczny i fizyczny głód alkoholowy. Jej organizm jest skrajnie wyczerpany – pojawić się może psychoza alkoholowa („delirium”).

Iwona Rubacha

Nasz specjalista na temat choroby alkoholowej

Osobą uzależnioną od alkoholu nikt nie staje się z dnia na dzień. Nałóg nie następuje po wypiciu lampki wina czy kieliszka szampana na sylwestra. Zwykle jest to długi proces, na który składa się wiele czynników. Objawy behawioralne i fizjologiczne występują na skutek długotrwałego używania napojów wysokoprocentowych. Niebezpieczeństwo rozwoju choroby alkoholowej pojawia się w momencie, kiedy po spożyciu alkoholu odczuwa się ulgę, mniejszy niepokój, odprężenie czy pobudzenie do działania.

Jakie są najczęstsze czynniki wpływające na rozwój choroby alkoholowej?

Konsekwencją regularnego przyjmowania napojów wysokoprocentowych jest przewlekłe zatrucie, które prowadzi do nałogu. Do czynników predysponujących do uzależnienia zalicza się niektóre cechy osobowościowe (niedojrzałość emocjonalną, nieumiejętność wyrażania emocji, małą odporność na frustrację, perfekcjonizm), nałogi rodziców, a także stres, którego nadmiar może powodować rozwój wielu różnych zaburzeń, w tym chorobę alkoholową. W każdym przypadku leczenie alkoholizmu wymaga od chorego spojrzenia prawdzie w oczy oraz uświadomienia sobie, jak wielkie szkody nałóg wyrządził w jego życiu.

Specjalista: Iwona Rubacha – Obst

Rejestracja/rezerwacje pacjentów

Oddział terapeutyczny

542 33 70 70
– (stacjonarny)

530 18 70 70
– Jolanta

Główne telefony spółki

883 99 70 70
– Ambu Trans


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe

    Alkohol – sposób na wszystko

    Alkohol przez alkoholika traktowany jest jako lek na wszystko. Pozwala zapomnieć o niepowodzeniach, znieczula psychicznie i fizycznie. To idealny trunek zwłaszcza dla osób o niskiej samoocenie, podatnych na krytykę. Staje się formą ucieczki przed różnymi problemami. W chorobie alkoholowej pojawia się też mechanizm zaprzeczeń, czyli ciągłe tłumaczenie sobie, że alkoholik nie jest alkoholikiem. A pije coraz więcej z różnych przyczyn – zazwyczaj przykrych przeżyć, jakich doznał w przeszłości i które skutkują po dziś dzień. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania alkoholu bliskiej osoby i podjąć kroki w celu ograniczenia takich działań.

    Choroba bliskich, czyli współuzależnienie

    Choroba alkoholowa to nie tylko choroba samego alkoholika. Przekłada się bowiem na funkcjonowanie jego rodziny i najbliższych. Oni również często potrzebują pomocy psychoterapeutycznej. Trudno bowiem uniknąć współuzależnienia, czyli chronienia osoby uzależnionej, wyręczania jej, tłumaczenia się za nią, pokrywania za nią długów i ponoszenia konsekwencji za jej czyny.

    Efektem choroby alkoholowej rodzica czy rodziców są też Dorosłe Dzieci Alkoholików. W tak stworzonym modelu rodziny trudno o zapewnianie właściwych dla dzieci warunków rozwoju psychicznego. Choroba alkoholowa zostawia różne piętno. Część DDA nie radzi sobie potem w życiu dorosłym – zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Nie potrafi tworzyć stałych, szczęśliwych związków z partnerami. Często DDA potrzebują specjalistycznej pomocy, aby poradzić sobie z piętnem, jakie w sobie noszą z czasów dzieciństwa. W takiej sytuacji to nie spożywanie alkoholu jest problemem, a bezpośredni i regularny kontakt z osobą uzależnioną.

    Leczenie choroby alkoholowej zazwyczaj poprzedzić musi odtrucie alkoholowe. Detoks powinno się przeprowadzić w takim ośrodku odwykowym jak nasza klinika uzależnień, gdzie nad stanem pacjenta czuwa profesjonalny sztab medyczny. Następnym krokiem w kierunku życia bez nałogu jest z kolei rozpoczęcie psychoterapii – indywidualnej lub grupowej.


    Czy chorobie alkoholowej można zapobiec?

    Rozwijanie się nałogu jest zatem procesem wieloetapowym i nierzadko długotrwałym. Objawy alkoholizmu są jednak w większości przypadków wyraźnie zauważalne, co pozwala szybko podjąć odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemu. Kluczowa najczęściej okazuje się faza ostrzegawcza. To właśnie na tym etapie należy zwrócić uwagę na ilości alkoholu spożywanego przez bliską osobę. Coraz częściej nawet regularne picie jest akceptowane przez otoczenie.

    Nie bez znaczenia jest też częstotliwość sięgania po alkohol. Wskazane symptomy trudno jest niekiedy dostrzec ze względu na ich umiejętne ukrywanie przez chorego. W takiej sytuacji najczęściej jest już za późno na wdrażanie środków zapobiegawczych i niezbędne okazuje się jedynie profesjonalne leczenie osoby uzależnionej. Nawet gdy wykazuje ona poczucie winy, nie należy bagatelizować tak istotnego tematu, jakim są początkowe objawy alkoholizmu.

    W niektórych przypadkach szczera rozmowa skutkuje zaprzestaniem nadmiernego picia alkoholu. Może być to wynikiem np. wprowadzenia systemu nagród i kar. Działania we własnym zakresie warto podejmować jednak również po uprzednich konsultacjach ze specjalistami. Zapobiegamy przed uzależnieniem od alkoholu, wskazując najbliższym potencjalnych pacjentów i sposoby na samodzielne zdiagnozowanie danej osoby i ocenę jej stanu.

    Wyraźne symptomy psychiczne i fizyczne to jednak przesłanka do rozpoczęcia profesjonalnego leczenia w przeznaczonym do tego ośrodku. Nasza klinika to miejsce, do którego można się udać w celu odbycia konsultacji mających na celu zapobieganie rozwojowi alkoholizmu. Znacznie częściej nadużywanie alkoholu wymaga podjęcia stosownej terapii. Wspomniane zaburzenia psychiczne oraz inne objawy pogłębiające się z czasem wymagają szybkiego i skutecznego działania, które gwarantujemy. Zapewniamy kompleksowe wsparcie dla osób uzależnionych od alkoholu, ale pomagamy też ich najbliższym.

    Co zatem zrobić w przypadku zauważania symptomów wskazujących na pojawienie się nałogu? Ewentualne działania we własnym zakresie dobrze jest poprzeć konsultacją ze specjalistą. Tylko w ten sposób można uzyskać rzetelne informacje na temat niełatwej choroby, jaką jest uzależnienie od alkoholu.


    uzaleznienia-behawioralne


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną

    nalog-i-uzaleznienie-roznica

    Objawy uzależnienia od alkoholu

    Alkoholik zazwyczaj nie jest świadom tego, że dopadła go choroba alkoholowa. Jej objawy bowiem często rozwijają się niespostrzeżenie i długo. Do tego dochodzi wstyd, nie przyznawanie się przed samym sobą i innymi, że się straciło kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu.

    Objawy choroby alkoholowej to:

    • głód alkoholowy – czyli inaczej subiektywne poczucie łaknienia alkoholu, doznania są właśnie podobne do głodu; pojawiają się dodatkowo: wewnętrzny przymus wypicia oraz obawy, że nie wytrzyma się długo bez alkoholu. Z kolei zaprzestanie powoduje ogromny dyskomfort;
      utrata kontroli nad piciem – czyli niemożność decydowania o ilości wypijanego alkoholu i o momencie przerwania picia;
    • zwiększona tolerancja na alkohol – spożywanie coraz większych dawek alkoholu, aby odczuwać ten sam efekt co wcześniej;
    • zaburzenia pamięci i świadomości – po wypiciu alkoholu u osoby uzależnionej pojawiają się „dziury pamięciowe”; chory pamięta tylko fragmentarycznie zdarzenia ze swojego życia, a coraz więcej rzeczy dzieje się poza jego świadomością;
    • zespół abstynencyjny – u osób uzależnionych, które długo spożywają alkohol, zaliczają tzw. „ciągi alkoholowe”, czyli intensywne picie przez kilka kilkanaście dni z rzędu; odstawienie alkoholu powoduje problemy psychiczne i fizyczne. Są to takie objawy jak np. skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie całego ciała, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, lęki, zaburzenia wzroku: halucynacje, majaczenia, odwodnienie organizmu;
    • życie skoncentrowane wokół alkoholu – dla osoby uzależnionej najważniejszą rzeczą staje się alkohol, jego zdobywanie i spożywanie, a tym samym zaczyna zaniedbywać inne sfery życia, rezygnuje z dotychczasowych zainteresowań, hobby czy relacji z rodziną i przyjaciółmi;
      picie alkoholu pomimo świadomości skutków uzależnienia – mimo iż alkoholik zdaje sobie sprawę tego, jakie czekają go konsekwencje zdrowotne i społeczne, to jednak nie zmienia swojego zachowania.



    Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |