Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

W jak sposób pomóc alkoholikowi, kiedy traci kontrolę nad życiem?

Jak pomóc alkoholikowi? To pytanie, które pewnie nie raz zadała sobie już niejedna żona, niejeden mąż, syn, córka, rodzic, przyjaciel… Alkoholizm jest chorobą, która sprawia, że osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim życiem. Osoby, które z nim na co dzień żyją, zazwyczaj nie wiedzą, jak pomóc alkoholikowi. Nie zawsze od razu uda się go wysłać na leczenie. Czasami trzeba przejść długą drogę do tego, aby poddał się terapii alkoholowej. Ale można tez zrobić inne rzeczy, które również są potrzebne osobie uzależnionej, aby zrozumiała, że jest chora.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Koniec z ochronką

Pomoc ze strony najbliższych w postaci namówienia alkoholika na leczenie to najważniejszy krok. Ważna jest też także zmiana nastawienia członków rodziny do alkoholika. Uczenie go ponoszenia konsekwencji za to, co zrobił pod wpływem alkoholu, zmuszenie go, a jednocześnie danie mu szansy na to, aby mógł sam naprawiać własne błędy, jest również formą pomocy alkoholikowi. Niewłaściwe zachowania nierzadko są jednak przez osobę uzależnioną powielane, a działanie we własnym zakresie okazuje się nie być skuteczną metodą wyjścia z nałogu. Trudno pozbyć się nawyku sprzątania po alkoholiku, naprawiania za niego popełnionych błędów, chronienia go przed otoczeniem, ciągłego kontrolowania tego, co i jak robi, ile pije, gdzie chodzi itd. Trudno być pasywnym i konsekwentnym, ale tylko tak można alkoholikowi uświadomić, że alkoholizm to jego wybór i że wszelkie z nim związane skutki są efektem jego działań. Rozwiązaniem dla osób uzależnionych jest ośrodek terapii. Dzięki takim placówkom jak nasza, można zapewnić kompleksową pomoc alkoholikowi i wskazać mu najlepsze sposoby na to, by przestał pić. Zachęcamy do kontaktu – nasze wsparcie to pomoc nie tylko dla samego pacjenta, ale też jego najbliższego otoczenia.

Z wizytą u specjalisty

Chcąc pomóc alkoholikowi, można zdecydować się na krótką wizytę u lekarza od uzależnień w celu stwierdzenia, czy rzeczywiście osoba pijąca ma problem. Fachowa ocena sytuacji, przekazana informacja na temat ryzykownego i szkodliwego dla zdrowia oraz życia spożywania alkoholu, a także udzielona jasna porada może wpłynąć na ograniczenie picia, a w niektórych przypadkach – nawet na rzucenie nałogu.

Metoda interwencji

Innym rodzajem pomocy alkoholikowi może być tzw. metoda interwencji. To spotkanie, które odbywa się w gronie osób najbliższych osobie pijącej np. członków rodziny, kolegów, przyjaciół, sąsiadów itd. Podczas interwencji przedstawia się konkretne zdarzenia i fakty, które dotyczą zachowań osoby uzależnionej, a związane są z jej nałogiem. Robi się to w taki sposób, aby alkoholik był w stanie to przyjąć. Ważna jest atmosfera troski, życzliwości i miłości. Interwencja powinna zakończyć się dokonaniem konkretnych ustaleń w zakresie dalszego działania oraz określeniem terminu i miejsca podjęcia terapii alkoholowej. Alkoholik musi być trzeźwy podczas takiego spotkania, a każda z uczestniczących w nim osób powinna mieć swoją rolę w planowanym procesie leczenia. Nie zawsze interwencja kończy się sukcesem i wówczas można spróbować kolejnej, w innych okolicznościach. Przeszkodą może w tym wypadku okazać się brak wiedzy i doświadczenia w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych. Są to zawsze sprawy niełatwe, które wymagają indywidualnego podejścia podczas terapii uzależnień. Z tego względu zachęcamy nie tylko do wyboru opisanej metody interwencji, ale też kontaktu z naszym ośrodkiem. Dopasujemy odpowiedni sposób leczenia, który pomoże alkoholikowi wyjść z nałogu.

Terapia alkoholowa

Samemu alkoholik jest najczęściej skazany na porażkę. W praktyce wiąże się to z postępowaniem choroby, ponoszeniem coraz gorszych konsekwencji psychicznych, fizycznych, społecznych i innych, a nawet doprowadzenie do śmierci. Dlatego właśnie bardzo ważnym elementem procesu pomaga alkoholikowi w zdrowieniu jest oczywiście leczenie. Terapia alkoholowa pozwala uporać się z nałogiem pod okiem specjalistów. Przekonanie alkoholika do tego, że jest to najlepsza dla niego droga, nie jest łatwe. Czasami jednak mają miejsce pewne wydarzenia, które na tyle nim wstrząsną, że sam decyduje się zgłosić na leczenie. Śmierć, odejście bliskiej osoby, spowodowany wypadek samochodowy lub inne zdarzenie może zadziałać mobilizująco.

Na decyzje podejmowane przez alkoholika wpływ mają też zachowania najbliższego otoczenia. Wspomniane już akceptowanie jego nałogu i metody pogłębiające problem prowadzą do opisanych konsekwencji. Picie alkoholu jest dla wielu osób uzależnionych jedynym celem w życiu, a brak alternatyw skutkuje rozwojem choroby w krótkim czasie. Nasz ośrodek terapii zapewnia szereg ćwiczeń, które są aktywnościami wskazującymi możliwości, jakie nawet mimo zaawansowanego wieku ma pacjent. Dopasowujemy elementy leczenia uzależnień indywidualnie, co wpływa na wysoką jego efektywność. Zapraszamy do kontaktu!

Czy profesjonalna terapia dla alkoholików jest skuteczna?

Rodziny osób uzależnionych dość często z wielu względów nie decydują się na pomoc specjalistycznych ośrodków pomagających w walce z nałogiem. Jedną z przyczyn jest reakcja najbliższego otoczenia. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o zdrowiu pacjenta oraz własnym. Ze swojej strony zapewniamy dyskrecję przy jednoczesnym zachowaniu pełnego profesjonalizmu oraz prowadzeniu różnego rodzaju ćwiczeń dla naszych podopiecznych.

Przeszkodą dla bliskich może być także brak wiary w skuteczność terapii uzależnień. Jest to jednak najlepszy sposób, by pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu. Wspomniane metody realizowane we własnym zakresie bardzo rzadko przynoszą spodziewany efekt. Znacznie większy wpływ mają natomiast przemyślane działania, które są wypracowanymi w ciągu wielu lat leczenia. Niekiedy sama terapia może trwać dość długo. Ważne jest jednak, by do jej zakończenia wspierać osobę uzależnioną.

Zastosowanie środków farmakologicznych również jest efektywne w przypadku rozwiązywania problemów alkoholowych. Trzeba przy tym pamiętać, że leki nie są jedyną metodą w tej sytuacji, a jedynie uzupełnieniem złożonego procesu walki z nałogiem. Nasz ośrodek terapii zapewnia pełną pomoc alkoholikowi, wspierając go również przy stosowaniu farmaceutyków. Leczenie przez specjalistów jest w tym wypadku niezbędne i znacząco zwiększa szanse na całkowity powrót do normalnego funkcjonowania. Z tego względu zachęcamy do odbycia konsultacji w naszej placówce – każdy z pacjentów jest traktowany indywidualnie.

To kolejna kwestia, która wpływa na efektywność terapii uzależnień. Często poszczególne metody walki z nałogiem są wybierane na podstawie rekomendowanych schematów działań. Tym samym celem staje się wyeliminowanie problemu, a nie znalezienie jego źródła. Mimo ograniczenia objawów taki sposób nierzadko okazuje się nieskuteczny w dalszej perspektywie. Dla osób uzależnionych i ich najbliższego otoczenia zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zatem ośrodek terapii. Pomożemy alkoholikowi wyjść z nałogu – zapraszamy do kontaktu!

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2021