W związku z trudną sytuacją gospodarczo-społeczną związaną z epidemią COVID19, wychodzimy naprzeciw osobą potrzebującym pomocy. Osobom, które są zainteresowane leczeniem i walką z nałogiem oferujemy dodatkowy miesiąc leczenia gratis! Szczegółowych informacji dotyczących promocji i oferty udzielamy telefonicznie. Zapraszamy do kontaktu!

W jak sposób pomóc alkoholikowi, kiedy traci kontrolę nad życiem?

Jak pomóc alkoholikowi? To pytanie, które pewnie nie raz zadała sobie już niejedna żona, niejeden mąż, syn, córka, rodzic, przyjaciel… Alkoholizm jest chorobą, która sprawia, że osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim życiem. Osoby, które z nim na co dzień żyją, zazwyczaj nie wiedzą, jak pomóc alkoholikowi. Nie zawsze od razu uda się go wysłać na leczenie. Czasami trzeba przejść długą drogę do tego, aby poddał się terapii alkoholowej. Ale można tez zrobić inne rzeczy, które również są potrzebne osobie uzależnionej, aby zrozumiała, że jest chora.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Koniec z ochronką

Pomoc ze strony najbliższych w postaci namówienia alkoholika na leczenie to najważniejszy krok. Ważna jest też także zmiana nastawienia członków rodziny do alkoholika. Uczenie go ponoszenia konsekwencji za to, co zrobił pod wpływem alkoholu, zmuszenie go, a jednocześnie danie mu szansy na to, aby mógł sam naprawiać własne błędy, jest również formą pomocy alkoholikowi. Trudno pozbyć się nawyku sprzątania po alkoholiku, naprawiania za niego popełnionych błędów, chronienia go przed otoczeniem, ciągłego kontrolowania tego co i jak robi, ile pije, gdzie chodzi itd. Trudno być pasywnym i konsekwentnym, ale tylko tak można alkoholikowi uświadomić, że alkoholizm to jego wybór i że wszelkie z nim związane skutki są efektem jego działań.

Z wizytą u specjalisty

Chcąc pomóc alkoholikowi, można zdecydować się na krótką wizytę u lekarza od uzależnień w celu stwierdzenia, czy rzeczywiście osoba pijąca ma problem. Fachowa ocena sytuacji, przekazana informacja na temat ryzykownego i szkodliwego dla zdrowia oraz życia spożywania alkoholu, a także udzielona jasna porada może wpłynąć na ograniczenie picia, a w niektórych przypadkach – nawet na rzucenie nałogu.

Metoda interwencji

Innym rodzajem pomocy alkoholikowi może być tzw. metoda interwencji. To spotkanie, które odbywa się w gronie osób najbliższych osobie pijącej np. członków rodziny, kolegów, przyjaciół, sąsiadów itd. Podczas interwencji przedstawia się konkretne zdarzenia i fakty, które dotyczą zachowań osoby uzależnionej, a związane są z jej nałogiem. Robi się to w taki sposób, aby alkoholik był w stanie to przyjąć. Ważna jest atmosfera troski, życzliwości i miłości. Interwencja powinna zakończyć się dokonaniem konkretnych ustaleń w zakresie dalszego działania oraz określeniem terminu i miejsca podjęcia terapii alkoholowej. Alkoholik musi być trzeźwy podczas takiego spotkania, a każda z uczestniczących w nim osób powinna mieć swoją rolę w planowanym procesie leczenia. Nie zawsze interwencja kończy się sukcesem i wówczas można spróbować kolejnej, w innych okolicznościach.

Terapia alkoholowa

Samemu alkoholik jest najczęściej skazany na porażkę. W praktyce wiąże się to z postępowaniem choroby, ponoszeniem coraz gorszych konsekwencji psychicznych, fizycznych, społecznych i innych, a nawet doprowadzenie do śmierci. Dlatego właśnie bardzo ważnym elementem procesu pomaga alkoholikowi w zdrowieniu jest oczywiście leczenie. Terapia alkoholowa pozwala uporać się z nałogiem pod okiem specjalistów. Przekonanie alkoholika do tego, że jest to najlepsza dla niego droga, nie jest łatwe. Czasami jednak mają miejsce pewne wydarzenia, które na tyle nim wstrząsną, że sam decyduje się zgłosić na leczenie. Śmierć, odejście bliskiej osoby, spowodowany wypadek samochodowy lub inne zdarzenie może zadziałać mobilizująco.

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019