Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Jak przestać pić

Alkoholizm jest chorobą, w której traci się kontrolę nad ilością i częstotliwością picia alkoholu. W jego sidła wpadają osoby o różnym statusie materialnym, zawodowym, rodzinnym; kobiety, mężczyźni, nastolatki. Wynika z wolnego wyboru człowieka i jak każda podejmowana przez nas decyzja – ma też swoje konsekwencje społeczne, psychiczne, fizyczne, finansowe itd. W przypadku alkoholika zmierzenie się z tematem rzucenia nałogu wcale nie jest tak oczywistą sprawą jak u innych osób, które piją okazjonalnie. Choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Możliwe jest za to wrócenie do trzeźwości, przewartościowanie sobie życia i rozpoczęcie nowego, bez picia. Jak zatem przestać pić? Potrzebna jest do tego motywacja i wsparcie terapeutyczne.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Jestem bezsilny wobec alkohol

Alkoholikowi często trudno przyznać się do tego, że ma problem. Tymczasem jednym z punktów wyjścia w tej chorobie jest uznanie własnej bezsilności wobec nałogu. Tylko wówczas można przygotować się do tego, aby na poważnie zmierzyć się z rzuceniem picia i podjąć decyzję o leczeniu. Często takie uświadomienie przychodzi wówczas, gdy alkoholik sięgnie dna. Utrata pracy, prawa jazdy, rodziny, dachu nad głową i wielu innych ważnych w życiu kwestii może okazać się na tyle mobilizująca, że przestanie szukać kolejnego alibi dla swoich czynów, tylko wreszcie zmierzy się z prawdą. Poza tym – z czasem alkoholik zaczyna również tracić radość i przyjemność z picia. Pije, bo nie umie już bez alkoholu funkcjonować. Jeśli robi przerwy, żeby sobie i innym udowodnić, że potrafi z dnia na dzień przestać pić, to z reguły tylko zmienia trunki na słabsze, a w jego głowie nadal większość myśli krąży wokół alkoholu, chodzi nerwowy, trudno mu się skoncentrować na innych rzeczach. Męczą go często objawy zespołu abstynencyjnego: biegunki, nadmierne pocenie się, wymioty, drgawki, problemy ze snem i inne. Odlicza więc czas do końca abstynencji i wraca do nałogu. Wierzy jednak w to, że skoro nie pił przez jakiś czas, to znaczy, że umie kontrolować swój stosunek do alkoholu.

Powrót do życia w trzeźwości

Z uzależnieniem można wygrać na własną rękę, choć jest to bardzo trudne i powrót do trzeźwości udaje się nie tylko w nielicznych przypadkach. Częściej prowadzi to do pogłębienia choroby alkoholowej. Większość osób decyduje się więc pójść najpierw na odwyk, a potem na terapię do ośrodka leczenia uzależnień. Niejednokrotnie wsparciem są też grupy Anonimowych Alkoholików. Choroba alkoholowa sprawia, że alkoholik traci kontrolę nad własnym życiem. Jej odzyskanie jest procesem, który wymaga samodyscypliny i zmierzenia się z własnymi słabościami. Pod okiem specjalistów łatwiej jest przejść przez kilkudniowe odtruwanie organizmu. Oczyszczanie go z toksyn, uzupełnienie mikroelementów, ogólne wyciszenie to często pierwszy krok do skutecznej terapii i ostatecznego zerwania z piciem. Specjalista od uzależnień określa wówczas indywidualnie dalszy plan leczenia. Mając za sobą detoks, a przed sobą zajęcia indywidualne i grupowe, alkoholik zwiększa swoje szanse na to, aby skończyć z nałogiem. Zaangażowanie w zainteresowania, szukanie nowych wyzwań i bodźców przynoszących radość oraz przyjemność z pewnością pomoże na nowej, trzeźwej drodze życia.

Jak więc przestać pić? Z pewnością trzeba zacząć od tego, aby przestać się oszukiwać, że ma się kontrolę nad nałogiem i życiem z nim. Następnie warto zgłosić się do specjalistów – aby w bezpiecznych warunkach przejść najlepiej dobraną terapię leczenia alkoholizmu.

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019