Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm – Objawy

Objawy uzależnienia od alkoholuNadmierne i przewlekłe picie alkoholu to choroba, która ciągnie się zazwyczaj latami. Alkoholizm uzależnia psychicznie i fizycznie. Alkohol najpierw poprawia samopoczucie, odpręża, sprawia, że człowiek staje się duszą towarzystwa. A potem nagle bez niego nie można już zacząć i skończyć kolejnego dnia a ilości alkoholu spożywanego rosną. Wzrasta tolerancja organizmu na ilość i częstotliwość przyjmowanej substancji psychoaktywnej, a próby ograniczenia bądź odstawienia alkoholu na jakiś czas, kończą się objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Objawy, jakie daje uzależnienie, nie są łatwe do rozpoznania i nie dotyczą wyłącznie jednostki. Stanowią poważny problem dla osób z najbliższego środowiska. Trudno też jest zauważyć moment, w którym przekracza się granicę między bezpiecznym – kontrolowanym – piciem alkoholu a tym, które stało się już nałogiem. Bywa to także trudne ze strony otoczenia. Objawy alkoholizmu w jego pierwszej fazie mają charakter subiektywny, a chory potrafi w bardzo sprytny sposób ukrywać lub maskować symptomy, które stają się widoczne dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Alkoholik żyje w nieustannym przeświadczeniu, że w każdym momencie może odstawić trunki. Jest to jednak złudne przekonanie i zarazem najprostsza droga do poważnych konsekwencji. Uzależnienie od alkoholu rozwija się powoli i niepostrzeżenie. Istnieje wiele czynników utrudniających postawienie jednoznacznej diagnozy. Jednym z nich jest np. poczucie wstydu, występujące zarówno u chorych, jak i ich bliskich. Nie chcą oni przyjąć do świadomości, iż mają w rodzinie alkoholika i podobnie jak sam chory, boją się społecznego napiętnowania.

 Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Od alkoholowego głodu po okresową abstynencję

Uzależnienie alkoholowe (alkoholizm) najlepiej rozpozna lekarz psychiatra lub psycholog – specjalista psychoterapii uzależnień. Zanim jednak chory trafi pod jego opiekę i rozpocznie leczenie alkoholizmu, należy samemu spróbować zdiagnozować problem. Skutki alkoholizmu są wyraźnie widoczne w przypadku zaawansowanej fazy uzależnienia, jednak początki choroby mogą być długo niezauważalne. Również dlatego, że osoby dotknięte alkoholizmem potrafią je doskonale ukrywać i maskując fakt uzależnienia wiele z zachowań nie jest oczywistych. Wydają się całkiem powszechne, do czasu aż nie przybiorą na sile. By móc ją stwierdzić, wystarczy czasem zaobserwować jeden z poniższych objawów (to w przypadku rozwiniętego stadium) lub kilka współistniejących czynników. Alkoholicy często kłamią co do ilości wypijanego alkoholu, a także manipulują uczuciami swoich bliskich. U wielu z nich pojawia się też mechanizm obwiniania innych. Przez pewien czas takie działania są skuteczne, ale w rezultacie prowadzą tylko do tego, że chory bardziej pogrąża się w swoim nałogu. Zauważenie gromadzących się, niepokojących symptomów stanowi pierwszy krok do podjęcia skutecznej terapii. Warto pamiętać, że problem dotyczy wielu osób, może dotknąć każdego i nie powinien być powodem do wstydu – szczególnie jeśli poparty jest odpowiednim leczeniem, które ma na celu wyjście z destrukcyjnego trybu życia i poprawienie jego jakości.

Jak zatem rozpoznać objawy choroby alkoholowej, by pomóc osobie uzależnionej? Najczęściej są to:

 • wewnętrzny przymus wypicia – czyli subiektywny głód alkoholowy; silne pragnienie, któremu też towarzyszy poczucie paniki i obawa, że bez alkoholu nie da się zbyt długo wytrzymać,
 • utrata kontroli nad piciem – czyli trudności w decydowaniu o ilości wypijanego alkoholu i o momencie przerwania picia,
 • zwiększenie tolerancji na alkohol – z czasem, aby osiągnąć początkowe efekty nietrzeźwości, trzeba zwiększać dawki alkoholu,
 • zwiększona tolerancja na alkohol – przy mniejszych dawkach alkoholu można uzyskać mniejsze efekty nietrzeźwości,
 • koncentracja życia wokół alkoholu – dla alkoholika najważniejszą rzeczą w życiu staje się alkohol. Szuka okazji do tego, aby wypić z kimś lub sam i dostępności do alkoholu,
 • problemy z pamięcią i świadomością – spożycie alkoholu powoduje tzw. luki w pamięci, alkoholik nie pamięta wielu zdarzeń, coraz więcej rzeczy dzieje się poza jego świadomością,
 • udowadnianie kontroli nad piciem – alkoholik dostrzega, że picie wymknęło mu się spod kontroli, coraz częściej nie panuje nad częstotliwością oraz ilością spożywanego alkoholu więc próbuje sobie i otoczeniu udowodnić, że potrafi jeszcze nad tym zapanować. Jednak po próbach utrzymania okresowej abstynencji pojawiają się nawroty do picia,
 • objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego – odstawienie alkoholu powoduje głód alkoholowy, który daje m.in. symptomy ze strony układu nerwowego, drżenie mięśni, niepokój, drażliwość, nadpotliwość, nudności, wymioty, biegunkę, zaburzenia świadomości, majaczenia. Aby sobie poradzić z tym objawami, osoba uzależniona sięga po alkohol.

Alkoholizm

Alkoholizm

Jak widać, objawy uzależnienia od alkoholu są bardzo różnorodne w zależności od fazy, w której znajduje się chory, od objawów psychicznych, związanych z reakcjami emocjonalnymi, takimi jak niepokój, problemy z pamięcią, po fizyczne dolegliwości. Należy pamiętać, że nawet jeśli alkohol pełni chwilowo funkcję poprawiającą nastrój, z czasem pogarsza go, doprowadzając do jego częstych wahań, a także stanów depresyjnych. Coraz częstsze sięganie po kieliszek alkoholu w celu złagodzenia psychicznego bólu i codziennego stresu przynosi jedynie krótkotrwałe rezultaty. Osoba uzależniona często staje się zazdrosna, ma obsesję kontrolowania swojego partnera/ partnerki. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się otępienie, związane z alkoholowym zanikiem mózgu. Dochodzi do silnego pogorszenia sprawności intelektualnej i fizycznej, zaburzeń koncentracji, czy krytycyzmu.

Pacjent, u którego podejrzewa się chorobę alkoholową, może stawać się agresywny podczas próby schowania przed nim alkoholu, ograniczenia jego dostępności. Gdy picie staje się codziennym rytuałem, większość przyjemności i zainteresowań zaczyna się ograniczać wyłącznie do spędzenia czasu w towarzystwie kieliszka. Na drugi plan schodzi hobby, rodzina, życiowe cele i obowiązki w pracy. Myślenie o alkoholu zajmuje wiele czasu, podobnie jak poszukiwanie okazji do jego zdobycia. Bez znaczenia stają się także kompani do picia, ich status społeczny i przekonania. Liczy się tylko niewytłumaczalna chęć sięgnięcia po trunek. W najlepszym scenariuszu chory, zanim podejmie leczenie objawów, jakie spowodowało uzależnienie, traci pracę, najbliższe osoby i podupada na zdrowiu.

Uzależnienie a stan zdrowia – choroby spowodowane piciem alkoholu

Wieloletnie wyniszczanie organizmu przez uzależnienia od alkoholu prowadzi do szeregu dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Szukając przyczyn zdiagnozowanych chorób, wielokrotnie można się przekonać, że ich źródło stanowi uzależnienie od picia. Pogarszający się stan zdrowia może być jednym z sygnałów ostrzegawczych, a leczenie skutków nadmiernego spożycia powinno odbywać się razem z rozwiązywaniem jego przyczyn. W skrajnych przypadkach objawy alkoholizmu mogą być naprawdę przerażające u osób uzależnionych.

Nałóg stopniowo uszkadza narządy wewnętrzne, prowadząc do zapalenia trzustki, marskości wątroby, zaburzeń pracy serca i wielu innych poważnych schorzeń. Większość z nich to choroby śmiertelne, których postęp może zahamować jedynie trwała abstynencja. Alkoholicy często zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, które prowadzą do luk pamięciowych, halucynacji, stanów depresyjnych, a nawet do prób samobójczych. Jedną z chorób będących konsekwencją długotrwałego nadużywania alkoholu jest polineuropatia alkoholowa. Jest ona związana z obwodowym uszkodzeniem układu nerwowego, a jej całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Można jedynie przeciwdziałać jej dalszemu rozwojowi, wdrażając odpowiednią farmakoterapię.

Inną przypadłością wynikającą z wieloletniego uzależnienia jest Zespół Korsakowa. Pacjent, u którego został on stwierdzony, jest osobą zupełnie zdezorientowaną, bez świadomości tego, jaki mamy dzień tygodnia, godzinę, ani tego, gdzie się znajduje. Luki w pamięci chorego są tak ogromne, że nadrabia on je nieprawdziwymi opowieściami, które nie są jednak celowymi kłamstwami. Chorobie towarzyszy bardzo często wyniszczające osłabienie organizmu i niedożywienie, które mogą prowadzić do śmierci.

Uzależnienia od alkoholu

Nierzadko zdarza się, że alkoholizmowi towarzyszy depresja, która stanowi dodatkowy czynnik wyniszczający zdrowie pacjenta. Czasami to ona jest powodem do nadużywania substancji – symptomy i skutki choroby psychicznej wydają się chwilowo złagodzone – albo jest wynikiem uzależnienia. Stany depresyjne po alkoholu to częsta przypadłość, jednak trudna w leczeniu, które musi uwzględniać skłonności pacjenta do wpadania w nałóg. Nadmierne spożywanie wysokoprocentowych trunków może objawiać się w postaci chorób układu krążenia oraz układu pokarmowego. Stłuszczenie wątroby i marskość, przewlekłe stany zapalne narządów bywają jednymi z najczęściej spotykanych dolegliwości, które mogą świadczyć o problemie ze spożywaniem dużych ilości alkoholu. Wszystkie te objawy powinny skłaniać alkoholika do szukania profesjonalnej pomocy w rozwiązaniu problemów alkoholowych.

Niektóre z przypadłości towarzyszące nałogowi, takie jak osłabienie wydolności seksualnej czy zmiany w psychice, mogą sprawiać, że chory ma do czynienia z mechanizmem błędnego koła. Pije, żeby zapomnieć o kłopotach i złym samopoczuciu, które same w sobie są spowodowane uzależnieniem i wpływem trunków na organizm.

Wygląd alkoholika i sygnały ostrzegawcze

By pomóc alkoholikowi, niezbędna jest zwykle reakcja otoczenia, gdyż sam chory może nie zdawać sobie sprawy ze swojego stanu lub bezustannie mu zaprzeczać. Z jednej strony trzeba zmusić chorego do skonfrontowania jego uzależnienia od alkoholu ze skutkami nałogu, z drugiej dać mu po prostu szansę na naprawę swoich błędów. Tym, co pomaga zdefiniować alkoholizm, poza zmianą samopoczucia uzależnionego i jego zachowania, jest wygląd. Duża dawka napojów alkoholowych powoduje spore odwodnienie, a to z kolei skutkuje tym, iż cera staje się wyblakła, szara, a zmarszczki się pogłębiają. Twarz staje się wyraźnie opuchnięta, oczy są podkrążone, charakterystyczne jest też zaczerwienienie skóry. Bardzo często obserwuje się to, iż alkoholicy są zwykle osobami bardzo szczupłymi. Spowalniają się możliwości organizmu do syntezy białka, stąd utrata wagi wiąże się też z utratą masy mięśniowej.

Obserwując pogarszający się wygląd swojego ciała, alkoholik ma szansę przekonać się o destrukcyjnym wpływie nałogu oraz chorobach, które najprawdopodobniej już go dotyczą. W trakcie picia często pojawia się rumieniec – zaczerwienienie skóry może być objawem nadciśnienia tętniczego, natomiast opuchnięta twarz po alkoholu bywa związana z postępującymi zaburzeniami wątroby i nerek. Innym objawem uzależnienia od alkoholu jest zmatowienie i poszarzenie naskórka. Na skutek odwodnienia twarz wygląda na wyblakłą i na starszą niż jest w rzeczywistości. Widoczne oznaki pogorszenia kondycji mogą przemówić za podjęciem terapii i zwrócić uwagę na istnienie poważnego problemu.

Czy to już choroba alkoholowa? Nadużywanie alkoholu a alkoholizm

uzależnienie od alkoholuCHOROBA ALKOHOLOWA – Istnieje kilka symptomów ostrzegawczych, które pozwalają zdiagnozować problem alkoholowy. Często są bardzo subtelne i nie wzbudzają podejrzeń, jednak powinny wzbudzić naszą czujność. Jednym z nich jest ilość spożywanego alkoholu. Alarmujące jest codzienne, regularne wypijanie co najmniej dwóch lampek wina, piw lub 50 g wódki w celu poprawy samopoczucia.. Uwagę zwraca też rozpoczynanie dnia od wypicia „porannego piwka” oraz szukanie okazji do picia (częstsze imprezowanie, regularne spożywanie alkoholu do posiłków), a także chęć prowadzenia pojazdu pod wpływem, proponowanie alkoholu i ponaglanie w piciu towarzystwa. W zależności od fazy uzależnienia chory może praktykować picie dla tzw. odprężenia, czyli zapijanie stresu, picie w ukryciu, do utraty świadomości. O rozwijającym się nałogu świadczy również diametralna zmiana zachowania po spożyciu alkoholu, czy rozdrażnienie towarzyszące utrudnionemu dostępowi do napojów alkoholowych. Brak kontroli nad piciem jest podstawowym dowodem uzależnienia, jednak nie jedynym – warto zatem zwrócić uwagę na sytuacje i zachowania, które z pozoru mogą wydawać się niegroźne. Istotne będą również objawy ostawienia alkoholu – silne i gwałtowne mogą być oznaką pojawiającego się problemu z uzależnieniem. Jednym z ważnych symptomów jest zwiększenie tolerancji na alkohol. Potrzeba go znacznie więcej, aby wywołać oczekiwany efekt. Wzrost ten jest charakterystyczny szczególnie dla pierwszych etapów wchodzenia w nałóg.

O nadmiernym spożywaniu alkoholu można mówić także wtedy, gdy osoba wie, że powinna ograniczyć jego spożywanie, na przykład ze względów zdrowotnych, a mimo to nadal nie zmienia swoich nawyków. Bezpośrednia informacja od lekarza na temat aktualnego stanu zdrowia, w przypadku osób jedynie nadużywających, zwykle prowadzi do zredukowania ilości wypijanych trunków lub całkowitej trzeźwości. Dla trwających w zaawansowanym uzależnieniu oczywisty, szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie nie stanowi żadnej przeszkody w kontynuowaniu jego ciągłego spożywania. Nietrudno sobie wyobrazić, jak destrukcyjny wpływ na organizm pacjenta mogą mieć tego rodzaju działania. Można je przerwać, odwiedzając ośrodek odwykowy, w którym wykwalifikowani specjaliści psychoterapii uzależnień zaproponują odpowiednią terapię.

Alkoholowe fazy picia alkoholu

W rozpoznaniu alkoholizmu pomóc może znajomość jego poszczególnych etapów. Alkoholik przechodzi przez wiele faz uzależnienia, a są to:

 • picie umiarkowane, towarzyskie, okazjonalne, które nie powoduje problemów zarówno w odniesieniu do osoby spożywającej alkohol, jak i jednostek z jej najbliższego otoczenia;
 • nadużywanie alkoholu, łącznie z utratą pamięci lub świadomości tego, co się wydarzyło; najbardziej charakterystyczne dla tego etapu jest pojawienie się tzw. luk pamięciowych, które są rezultatem niewłaściwego funkcjonowania układu nerwowego,
 • symptomy głodu alkoholowego – potrzeba wypicia więcej i częściej, utrata kontroli nad piciem, czyli picie od jednego kieliszka do nieprzytomności, szukanie usprawiedliwień dla swojego picia,
 • zaczynanie dnia od klina – ukojenie psychicznych i fizycznych dolegliwości picia; dostarczenie organizmowi określonej ilości alkoholu pomaga uporać się z bólem głowy, drżeniem mięśni, nudnościami, rozdrażnieniem i wieloma innymi dokuczliwymi objawami,
 • picie w samotności – niepotrzebne jest już tylko towarzystwo, aby się napić, utrata kontroli nad swoim zachowaniem, co skutkuje m.in. szukaniem okazji do kłótni, bójek, zwad,
 • poszukiwanie alkoholu za wszelką cenę – psychiczne i fizyczne skutki uzależnienia, kac moralny, wyrzuty sumienia, poczucie obrzydzenia do samego siebie, coraz częściej pojawiające się napady lękowe,
 • utrata jakichkolwiek hamulców w piciu – nie mają znaczenia już żadne usprawiedliwienia; cała uwaga i wszystkie działania podejmowane przez alkoholika są skoncentrowane wokół zdobycia alkoholu,
 • alkoholik pije aż do wytrzymałości psychicznej i fizycznej,
 • ostateczne rozstrzygnięcie losu alkoholika – śmierć z powodów zdrowotnych (na skutek marskości wątroby, raka trzustki, zaprzestania pracy nerek, zawału serca), samobójstwo lub odwyk.

Im wcześniej zostanie zdiagnozowany problem, tym większe szanse na skuteczne wyjście z nałogu i uniknięcie długotrwałych problemów ze zdrowiem fizycznym, ale i psychicznym. Wczesne rozpoznanie daje osobie uzależnionej szansę na trzeźwość i rozpoczęcie nowego, satysfakcjonującego życia bez problemów – nie tylko u osób chorych, ale także ich bliskich. W porę podjęte leczenie i wdrożenie kompleksowego programu terapeutycznego to duże prawdopodobieństwo wyzdrowienia, odzyskania wolności oraz odbudowania wiary we własne możliwości.

Czy zespół abstynencyjny oznacza uzależnienie?

Odmienny stan, w którym znajduje się organizm, gdy nastąpi nagłe odstawienie alkoholu to przypadłość, która dotyczy uzależnionych pacjentów, ale także osób bez nałogów. W przypadku pierwszym czas trwania objawów abstynencyjnych może być znacznie dłuższy. Mózg poddawany działaniu trunku zaczyna działać w inny sposób, a gwałtowna zmiana sprawia, że ciało staje się nadmiernie pobudzone, pojawia się nerwowość i roztrzęsienie. Zaczyna się przyzwyczajać do nowych warunków, do momentu, gdy alkohol staje się wręcz niezbędny do normalnego funkcjonowania. Po gwałtownym powrocie do trzeźwości organizm zaczyna „protestować” – wtedy pojawiają się dokuczliwe, ale i niebezpieczne dolegliwości. Sygnały wskazujące na zespół odstawienia alkoholu to między innymi:

 • napady drgawkowe – niekontrolowane skurcze mięśni;
 • majaczenie;
 • omamy lub halucynacje;
 • niepokój, stres poalkoholowy.

Drgawkom towarzyszy utrata kontaktu z otoczeniem. Największym zagrożeniem jest ryzyko zachłyśnięcia się i uduszenia oraz niedotlenienie. W wyniku upadku chory może ulec poważnym urazom, uderzając o twarde podłoże. Objawy po przepiciu alkoholowym, takie jak majaczenie, zagrażają zdrowiu pacjenta. Głębokie zaburzenia somatyczne i psychiczne, bezsenność, odwodnienie czy zaburzenia rytmu serca stanowią jedynie niewielki procent dolegliwości związanych z nagłą abstynencją. Występowanie halucynacji i omamów sprawia, że osoba czuje się zagrożona, jej zachowania stają się nieprzewidywalne, może stawać się agresywna wobec otoczenia. Zdezorientowana, nierzadko ulega wypadkom, często tragicznym i kończącym się śmiercią. Jedynym sposobem na zapobiegnięcie nawrotom choroby jest odstawienie alkoholu i podjęcie decyzji, by rozpocząć leczenie alkoholizmu pod okiem doświadczonych lekarzy.. Jeśli pacjent jednorazowo doświadczył tego rodzaju symptomów, znacznie wzrasta ryzyko ponownego pojawienia się podobnych epizodów w przyszłości.

Niebezpieczny nawrót alkoholowy

Podczas procesu leczenia uzależnienia od alkoholu początkowo są przede wszystkim zauważalne objawy odstawienia alkoholu. Gdy pacjent zaczyna zdrowieć i wydaje się, że już wkrótce pokona chorobę alkoholową, łatwo o pochopne wnioski w kwestii skuteczności odwyku. Zakłócenie trzeźwienia może spowodować nawroty w chorobie alkoholowej – odpowiednia terapia odbywająca się w ramach profesjonalnej pomocy powinna uwzględnić nauczanie o tym, jak sobie radzić w przypadku problemów alkoholowych i uzyskać równowagę. Samoobserwacja i wsparcie bliskich pozwalają uniknąć powrotu do picia. Pacjent może niezauważalnie zmieniać sposób myślenia, wracając do dawnych, destrukcyjnych zachowań, niekorzystnego towarzystwa, które finalnie mogą prowadzić do sięgnięcia po kieliszek. W takiej sytuacji istotna jest pełna uwaga i kontrola nad samym sobą. Typowe sygnały ostrzegawcze i fazy nawrotu choroby alkoholowej mogą między innymi przyjmować postać:

 • zamartwiania się nad tym, czy uda się wyjść z nałogu;
 • prób wymuszenia trzeźwości na innych;
 • nastawienia obronnego;
 • niechęci wobec bliskich osób;
 • nieregularnego trybu życia;
 • uczucia bezsilności, braku satysfakcji z życia;
 • przerwania leczenia.

Powyższe przykłady to tylko kilka z sytuacji, z którymi musi zmagać się osoba walcząca z uzależnieniem od alkoholu, lecz bywa ich znacznie więcej. Pacjenci z postępującą chorobą mogą borykać się z depresją, utratą wiary we własne siły, czuć się zagubieni. W takich momentach samodzielne próby utrzymania trzeźwości zwykle nie przynoszą pożądanych skutków. Konieczne jest uzyskanie profesjonalnego wsparcia. Alkoholizm, podobnie jak inne przewlekłe dolegliwości, wymaga stałej kontroli w trakcie leczenia i poza nim. Pacjent powinien podjąć, razem z pomocą bliskich i terapeutów, działania zaradcze, zanim nawroty choroby zaczną postępować i doprowadzą do ponownego sięgnięcia po substancje odurzające.

 Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Jak leczyć objawy?

Uzależnienie od alkoholu (Alkoholizm) jest chorobą jak wiele innych. Bez specjalistycznego leczenia uzależnienia od alkoholu raczej nie ma szans na to, aby skończyć z nałogiem. Alkoholik, mimo że widzi i czuje na własnej skórze, jakie są objawy choroby alkoholowej, to jednak nie jest świadom swojego stanu. Bardzo ważna jest także pomoc rodzinie alkoholika. Wsparcia wymaga zarówno sam chory, jak i jego bliscy, którzy także ponoszą destruktywne konsekwencje nałogu. Terapia osób współuzależnionych, którą prowadzą specjaliści psychoterapii uzależnień jest równie istotna co samego chorego, nie tylko z tego względu, iż rodzina uczy się, jak pomóc pacjentowi, ale także dlatego, że życie rodzinne jest podporządkowane chorobie jednego z jej członków, co sprawia, że reszta zaniedbuje często własne potrzeby kosztem niesienia pomocy osobie uzależnionej. Leczenie uzależnienia powinno być zatem przeprowadzane nie tylko w stosunku do samego chorego, ale i jego otoczenia, na które wywiera destrukcyjny wpływ. Na szczególną uwagę zasługują dzieci osób uzależnionych, których doświadczenia z dorastania przy uzależnionym mogą rzutować na przyszłe, dorosłe już decyzje i kontakty z innymi. Często bolesne wspomnienia i cierpienie pozostawiają trwały ślad w psychice, często niemożliwy do pokonania bez odpowiednio dopasowanej terapii. Nowy początek życia chorego powinien być także początkiem bardziej satysfakcjonującego życia jego bliskich.

Terapia alkoholowa to żmudny i długotrwały proces. Leczenie osoby, którą dotknęło uzależnienie, powinno rozpocząć się od detoksykacji pod kontrolą lekarzy i psychoterapeutów. Ma ona na celu usunięcie toksyn z organizmu oraz uzupełnienie płynów, witamin i soli mineralnych. Ten nierzadko pomijany zabieg medyczny polega też na podaniu farmakologicznych środków uspokajających. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować pacjenta do dalszego postępowania terapeutycznego. Często bliscy alkoholików zastanawiają się, czy można poddać ich przymusowemu leczeniu (terapii uzależnień). Owszem, jest taka możliwość, jednak pod kilkoma warunkami. W większości przypadków oraz dla powodzenia samej terapii wskazane jest, aby wzbudzić w chorym motywację do podjęcia leczenia. Detoks i psychoterapia mogą być dla niego szansą na to, aby dowiedział się, jak bardzo uzależniony jest alkoholu. Uświadomienie sobie tego faktu i trzeźwe spojrzenia na problem są punktem wyjścia do tego, aby zmienić swoje życie i odzyskać nad nim kontrolę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą wykwalifikowaną kadrą dostępną pod poniższym adresem:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/klinika/#kadra

Zapraszamy do zapoznania się z galerią w której można zobaczyć nasz Ośrodek Oaza:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/osrodek/

Warunki pobytu można sprawdzić tutaj:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/warunki-pobytu-cennik/

Jesteśmy placówką medyczną.

Księga rejestrowa
Nr księgi 000000152718
Oznaczenie organu: W – 04

 

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2022