Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Odtrucie alkoholowe – fizyczna i psychiczna terapia

Alkoholizm to choroba ciała, umysłu i duszy. Odtrucie alkoholowe jest jednym z pierwszych kroków do tego, aby zmierzyć się z życiem bez alkoholu. W Internecie znajduje się wiele ofert mówiących o szybkiej, kilkunastogodzinnej detoksyzacji, która jednak może być bardzo niebezpieczna dla organizmu i skończyć się powikłaniami zdrowotnymi. W rzeczywistości złagodzenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego trwa znacznie dłużej. Z reguły potrzeba 3-5 dni, aby przywrócić fizyczną i psychiczną równowagę osobie uzależnionej. Ważne jednak, aby oczyszczanie organizmu odbyło się w miejscu, gdzie pacjent może liczyć na odpowiednią opiekę medyczną.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Odtruwanie alkoholowe

Osoba uzależniona, która zdecyduje się na odtrucie alkoholowe, nie może założyć, że dzięki temu zostanie wyleczona. Jest to bowiem dopiero pierwszy krok, jaki można postawić na drodze do trzeźwości. Detoks pomaga jedynie oczyścić organizm z alkoholu. Zbyt długie spożywanie dużych ilości substancji psychoaktywnej powoduje bowiem gromadzenie się toksyn. Zaburzona zostaje ponadto gospodarka wodno-elektrolitowa. Niekorzystnie zmienia się też poziom jonów potasu, magnezu i sodu. Aby organizm mógł normalnie funkcjonować pod względem fizycznym, trzeba podjąć działania, które przywrócą mu niezbędną równowagę.

Bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez cały proces, jakim jest odtruwanie alkoholowe to zadanie dla specjalistów, którzy wiedzą, jak powinno ono wyglądać i jak zmniejszyć odczuwane dolegliwości związane z odstawieniem używki. Bóle głowy, nudności, drżenie mięśni czy inne objawy mogą wówczas znacznie szybciej ustąpić. W naszej klinice dokładamy wszelkich starań, aby każdy czuł, że jest pod dobrą opieką, a przywracanie równowagi metabolicznej przebiegało spokojnie.

Na detoks może zdecydować się zarówno osoba uzależniona od substancji psychoaktywnej, jak i ta, u której zatrucie alkoholowe jest jednorazowym incydentem.

Za każdym razem jednak proces oczyszczania organizmu powinien być dostosowany do wieku oraz stanu pacjenta.

Detoks – Przerwanie ciągu alkoholowego

Alkoholicy, którzy piją ciągami i od dłuższego czasu, w momencie, kiedy odstawią alkohol, mogą spodziewać się wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Kilka lub kilkanaście godzin od momentu zaprzestania spożywania trunków alkoholowych pojawiają się m.in.:

 • rozdrażnienie
 • drżenie całego ciała
 • bóle mięśniowe
 • wymioty
 • biegunka
 • nadpotliwość
 • zaburzenia rytmu serca
 • zaburzenia wzroku
 • zaburzenia równowagi
 • stany paniki
 • napady agresji
 • bezsenność

To efekt „biochemicznego głodu”, z którym można sobie poradzić, poddając się odtruciu alkoholowemu, będącemu jednocześnie formą terapii fizycznej i psychicznej. Ponieważ jest to stan wyjątkowy dla organizmu, warto, aby czuwali nad tym specjaliści od uzależnień. Każdy przypadek jest bowiem inny. Specjalistyczna opieka lekarzy daje większe szanse na to, że uda się w miarę bezboleśnie i bezpiecznie przejść przez ten trudny dla pacjenta czas.

Te niebezpieczne i niekomfortowe dla zdrowia oraz samopoczucia objawy wynikające z Alkoholowe Zespołu Abstynencyjnego to efekt głodu fizycznego i psychicznego. Dlatego podczas detoxu alkoholowego ważna jest odpowiednia opieka medyczna, która będzie na bieżąco monitorować stan pacjenta.

Na czym polega odtrucie poalkoholowe?

Zanim jednak nastąpi odtruwanie alkoholowe u pacjenta, przeprowadzany jest z nim szczegółowy wywiad medyczny. Ma on na celu ustalenie, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest osoba, która zostanie poddana detoksowi. Każdy bowiem w indywidualny sposób przechodzi ten proces. Podczas sprawdzania ogólnego stanu zdrowia specjalista ocenia m.in. układ krążenia, oddechowy, nerwowy. W przypadku poważniejszego zatrucia alkoholowego dodatkowo zlecane są jeszcze inne badania oprócz morfologii. Mogą one dotyczyć np. ustalenia stopnia uszkodzenia wątroby. U niektórych osób wykonuje się także USG brzucha czy RTG klatki piersiowej.

Oceniane są ponadto: stan psychiczny pacjenta, jego poziom świadomości oraz możliwość występowania objawów lękowych albo zaburzeń pamięci.

Jedną z ważniejszych rzeczy jest też informacja, jaki alkohol spożywała osoba, która zostanie poddania odtruciu i czy pochodził on z legalnego, czy nielegalnego źródła. Weryfikowany jest ponadto jej stopień uzależnienia od tej substancji. Lekarz w wywiadzie ustala też, czy pacjentowi zdarzały się już ciągi alkoholowe.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Ten zabieg polega na:

 • usuwaniu toksyn z organizmu – pozostałości substancji psychoaktywnej i jej metabolitów
 • uzupełnianiu elektrolitów, pierwiastków, witamin i innych składników odżywczych
 • ogólnym nawadnianiu
 • podawaniu leków łagodzących objawy psychiczne Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, np. takich jak: przeciwbólowe, nasenne, uspokajające

Wszystkie leki i suplementy diety z reguły podaje się domięśniowo lub dożylnie dla lepszego wchłaniania. Rozłożenie odtrucia alkoholowego w czasie daje większe szanse na spokojne przejście fizyczne i psychiczne organizmu w stan trzeźwości. A osiągnięcie tej równowagi pomoże w dalszym leczeniu – indywidualnej terapii pod okiem specjalistów od uzależnień. Każdy przypadek rozpatruje się bowiem inaczej. Dlatego nie można jednoznacznie wskazać, jak długo dany człowiek będzie przechodził oczyszczanie organizmu. Niektórym wystarczy od 3 do 5 dni, inni potrzebują aż 10, aby zregenerować się pod względem fizycznym.

Podczas detoksu najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta oraz to, żeby nie doszło do powikłań. Zespół abstynencyjny z racji tego, że jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych w wyniku nagłego odstawienia alkoholu, może objawiać się z różnym nasileniem. Do takich komplikacji zalicza się np. padaczkę, depresję czy próby samobójcze. Celem terapii jest zawsze jak najłagodniejsze wytrzeźwienie. Dlatego przez całą dobę monitorowany jest stan zdrowia danej osoby.

Kiedy należy przeprowadzić detoks alkoholowy?

Na odtrucie organizmu można zgłosić się zarówno po jednorazowym incydencie (trwającym kilka dni), jak i z powodu wieloletniego nałogu, w którego czasie zdarzają się ciągi alkoholowe. Detoks w tym przypadku jest szansą na to, aby je przerwać. Na tym etapie bowiem człowiek uzależniony nie umie już sam poradzić sobie z odstawieniem alkoholu. Objawy alkoholizmu są już na tyle charakterystyczne, że wie on, czym jest głód alkoholowy. Ponadto występuje u niego już zwiększona tolerancja alkoholu. Dotychczasowe dawki nie są wystarczające, by osiągnąć podobny efekt upojenia, co wcześniej. Rozwój choroby sprawia, że priorytetem życia alkoholika jest już tylko spożywanie substancji odurzających. Przestaje dbać o relacje z bliskimi i o swój wygląd. Pojawiają się także inne konsekwencje nałogu, takie jak np. utrata pracy, długi oraz objawy zespołu abstynencyjnego, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla jego życia.

Detoks alkoholowy w przewlekłych przypadkach jest więc często koniecznością. Dotyczy to zarówno osób, które trafiają na dobrowolne, jak i przymusowe leczenie. Zdarza się, że sam odwyk alkoholowy nie przynosi efektu i wówczas trzeba skorzystać właśnie z tej opcji.

Odtrucie przynosi same korzyści. Organizm jest zregenerowany, a pacjent ma trzeźwy umysł. Wówczas może zupełnie z innej perspektywy spojrzeć na nałóg, który go zniewolił i zastanowić się, czy nie zrobić kolejnego kroku, związanego z rozpoczęciem terapii uzależnień.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Skuteczne odtruwanie organizmu z alkoholu

Odtrucie alkoholowe pod okiem naszych lekarzy i psychoterapeutów oraz dalsza terapia mogą zwiększyć szanse na wyjście z nałogu! Gwarantujemy komfortowe warunki i nowoczesny sprzęt medyczny do przeprowadzenia odtrucia alkoholowego. Pacjent, który pozbawiony jest bólu, może myśleć już racjonalnie i podjąć decyzję co do dalszego leczenia alkoholizmu. Odtrucie alkoholowe zmniejsza lęk i niepokój pacjenta, a przy tym działa wielopłaszczyznowo.

Jeśli chcesz przerwać ciąg alkoholowy, to jest to właściwy moment, aby przejść skuteczny detoks i podjąć profesjonalne leczenie. Nasz zespół specjalistów pracował już z wieloma pacjentami, którzy poradzili sobie z tym trudnym wyzwaniem i dziś są trzeźwi, a także pomagają innym osobom nieradzącym sobie z nałogiem. Wzmocniony organizm będzie miał siłę do tego, aby podjąć walkę z uzależnieniem, a człowiek stopniowo odzyska kontrolę nad swoim życiem.

Zapewniamy dyskretne odtrucia alkoholowe każdemu pacjentowi, a później profesjonalne warunki do tego, aby rozpocząć właściwe leczenie alkoholizmu, czyli terapię indywidualną i grupową. Nieodpowiednie przygotowanie do powrotu do normalnego środowiska może zakończyć się tym, że jednostka znowu ulegnie nałogowi. Bez nabycia umiejętności radzenia sobie z negatywnym wpływem otoczenia oraz nawrotami choroby bardzo trudno jest funkcjonować w trzeźwości.

W zakładce „kontakt” znajdziesz telefon do nas oraz formularz, za pomocą którego możesz zgłosić się do nas i podzielić się swoim problemem. Gwarantujemy, że nie będziesz długo czekać na odpowiedź. Odstawienie alkoholu to szansa dla Ciebie, aby zacząć całkiem inne życie. A my możemy Ci w tym pomóc.

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym bloguAutor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019