Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Odwyk alkoholowy, czyli jak pozbyć się nałogu

Trudno jednoznacznie określić, kiedy zaczyna się alkoholizm, ustalić moment, gdy straciło się kontrolę nad jego spożywaniem – ilością, częstotliwością. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju choroby alkoholowej i konieczności leczenia uzależnień. Nieustanne sięganie po mocniejsze trunki rodzi konsekwencje zdrowotne, społeczne i inne. Odwyk alkoholowy to w zdecydowanej większości przypadków jedyny sposób na to, aby rozstać się z nałogiem. Część osób podejmuje świadomie decyzje o tym, aby rozpocząć leczenie, inne trafiają na odwyk alkoholowy przez przymus, a pozostali – gdy z powodu nadużywanego przez nich alkoholu dochodzi do wypadku lub innej tragedii życiowej. Nieważne jednak, czy będzie to impuls, czy też przemyślana decyzja. Odwyk alkoholowy staje się dla osoby uzależnionej szansą na to, aby rozpocząć inne życie. To forma terapii, która składa się z różnych etapów.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Uświadomić sobie problem

Odwyk alkoholowy to przede wszystkim uświadomienie sobie skali problemu, jakim jest alkoholizm i własnej bezsilności wobec nałogu. Koniec z oszukiwaniem się, że nie jest się alkoholikiem i panuje się nad swoim życiem. Koniec z szukaniem winnych i przyczyn tego stanu rzeczy – trzeba się zmierzyć ze skutkami wielu miesięcy czy lat nadużywania alkoholu. Jego odstawienie jest trudnym procesem w życiu, przez który musi przejść osoba uzależniona. Wymaga bowiem wielkiego zaangażowania ze strony alkoholika, jak i jego najbliższych. Bardzo pomocne jest skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie uzależnień. Tylko konsekwentne dążenie do trzeźwości może przynieść zamierzony efekt.

Oczyszczanie organizmu i umysłu

Odwyk alkoholowy to proces, podczas którego oczyszcza się stopniowo organizm ze szkodliwych substancji. Nadużywanie alkoholu zaburza bowiem prawidłową fizjologię oraz procesy chemiczne w mózgu. Przerwanie alkoholowego ciągu, detoks i złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego to początek drogi do trzeźwości. Pod stałą opieką medyczną i psychoterapeutyczną łatwiej jest poradzić sobie z problemem uzależnienia od alkoholu. Odwyk alkoholowy pozwala powoli wrócić do pełnej sprawności psychicznej, podjąć decyzję o leczeniu, a po jego zakończeniu – na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Profesjonalny terapia

Prowadzona przez nas klinika OAZA to miejsce, gdzie odbywa się profesjonalna terapia uzależnień pod pełną opiekę lekarską oraz psychologiczną. Panuje tu też domowa atmosfera, a prawa każdego pacjenta są szanowane. Można też liczyć na pełną dyskrecję i zaufanie. W ramach odwyku alkoholowego organizowane są np. treningi relaksacyjne, ćwiczenia zachowań abstynenckich. To również okazja, aby poznać doświadczenia innych trzeźwych alkoholików. Cel jest jeden – przekonać każdą osobę uzależnioną do tego, że codzienność bez alkoholu jest możliwa! Znalezienie motywacji, rozwój duchowy, poszukiwanie nowych zainteresowań pomagają zupełnie inaczej spojrzeć na to co było, a co może się jeszcze wydarzyć na nowej drodze życia.

Zapraszamy na odwyk alkoholowy do kliniki odwykowej OAZA! Nasza doświadczona, przyjazna i wykwalifikowana kadra, stosując różne metody leczenia, pomaga pacjentom na każdym etapie walki z alkoholizmem. Gwarantujemy skuteczne techniki wsparcia osobom, które tego potrzebują.

Jakie są zalety terapii uzależnień?

Radzenie sobie z nałogiem we własnym zakresie jest bardzo trudne. Brak pomocy z zewnątrz skutkuje najczęściej zaprzestaniem starań o wyeliminowanie np. alkoholu z życia osoby uzależnionej. Nie odczuwa ona motywacji do działania i nie ma żadnych bodźców, które mogłyby jej pomóc w powrocie do stałej trzeźwości. Prywatny ośrodek to natomiast rozwiązanie zapewniające wsparcie na wielu płaszczyznach. W sytuacjach, w których alkoholik nie umie samodzielnie podjąć decyzji, podczas leczenia wyboru dokona po konsultacjach ze specjalistą.

Wspomniane już ćwiczenia i treningi to kolejna z zalet profesjonalnej terapii uzależnień. Nierzadko konwencjonalne metody radzenia sobie z nałogiem są nieefektywne i konieczne jest wdrożenie sposobów dopasowanych indywidualnie do danego pacjenta. Osoby uzależnione mogą skorzystać z szerokiej wiedzy naszych terapeutów. Stają się zmotywowana do działania i zyskują pewność, że podejmowane przez nie kroki w celu osiągnięcia abstynencji są właściwe. Prywatny ośrodek to także szansa na powrót do normalności dla bliskich alkoholika.

Najczęściej bardzo trudno jest bowiem zachęcić go do leczenia uzależnień we własnym zakresie. Uniknięcie kolejnych kłótni i nieprzyjemnych sytuacji możliwe jest właśnie dzięki skorzystaniu z usług profesjonalistów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim trafne wskazanie kłopotu danej osoby zmagającej się z problemem alkoholowym. Dzięki temu proces powrotu do normalnego funkcjonowania trwa krócej niż w przypadku samodzielnego radzenia sobie z nałogiem.

Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto korzystać z proponowanej przez nas terapii uzależnień w momencie, gdy zauważalne są objawy np. alkoholizmu. Każdemu z pacjentów zapewniamy indywidualne konsultacje, które pozwalają zrozumieć jego potrzeby oraz oczekiwania co do leczenia. Zachęcamy do kontaktu zarówno same osoby uzależnione, jak i ich bliskich, którzy poszukują wsparcia w walce z destrukcyjnym nałogiem.

 

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2021