Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Pomoc rodzinie alkoholika – na czym polega?

Osobami, które również na co dzień ponoszą konsekwencje nałogu alkoholowego, są członkowie rodziny alkoholika. Trudno bowiem obok tego faktu przejść obojętnie, gdy kocha się osobę uzależnioną, a do tego jeszcze poczuwa do odpowiedzialności za jej picie. Jednak bardzo często członkowie rodzin nie wiedzą, jak sobie radzić. Nieświadomie otaczają alkoholika parasolem ochronnym, myśląc, że jest to najlepsze rozwiązanie. Chcą mu pomóc, ale nie wiedzą do końca, jak. Jest im wstyd podzielić się z innymi tym, że mają problem z alkoholizmem we własnym domu. Jednak skorzystanie z pomocy specjalisty od leczenia uzależnień może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Zadzwoń do nas i zapisz się na prywatne leczenie

Współuzależnieni zapominają o sobie

W przypadku alkoholizmu pomoc potrzebna jest także pozostałym członkom rodziny. Oni bowiem przystosowują się z czasem do tej destrukcyjnej, szkodliwej sytuacji. Oprócz czucia się winnymi za to, że bliska im osoba pije, starają się kontrolować ją i jej nałóg. Robią to w dobrej wierze i nadziei, że uda im się zahamować rozwój choroby alkoholowej oraz że uratują alkoholika. Życie członków rodziny podporządkowuje się do tego co, kiedy i jak robi osoba pijąca. Skupiają się na tym, aby zapewnić jej maksymalny komfort życia, zapominając o własnych potrzebach. Tracą mnóstwo energii na to, aby wyręczać alkoholika z jego obowiązków, ponosić konsekwencje jego działań, naprawiać za niego błędy. Motywuje ich do tego m.in. wstyd i bezradność – bo żadne inne rozwiązanie nie przychodzi im do głowy. Wymyślanie jednak coraz to nowszych sposobów na to, aby alkoholik przestał pić, nie daje oczekiwanych rezultatów… Członkowie rodziny tracą siły, a osoba uzależniona dalej pije…

Terapia dla osób współuzależnionych

Aby wyjść ze współuzależnienia, potrzebne jest wsparcie psychologów, terapeutów lub lekarzy. Pomoc rodzinie alkoholika sprowadza się m.in. do bliższego poznania problemu, z jakim się zmaga na co dzień, mechanizmów działania osób uzależnionych, a także zmianie nastawienia w stosunku do alkoholika. Terapia dla współuzależnionych jest szansą na to, aby poszukać innych rozwiązań, które mogą uratować ich rodzinę. Nauka zachowań, które mogą motywować osobę pijącą do zmiany stylu życia i myślenia, to jedna z podstawowych kwestii, jaką przekazuje się współuzależnionym podczas spotkań terapeutycznych.

Trudno nauczyć się nazywania choroby alkoholowej po imieniu. Podobnie jak konsekwentnego, stanowczego wymagania od alkoholika, żeby podjął leczenie – poszedł na odwyk i terapię alkoholową. Ale tylko w ten sposób można poradzić sobie ze współuzależnieniem i osobą uzależnioną. Skończyć z kontrolowaniem, sprawdzaniem alkoholika, organizowaniem mu innych zajęć, żeby tylko nie pił. Trzeba pozbyć się poczucia winy za nałóg – odpowiedzialność za niego leży tylko po stronie osoby pijącej. To jej wybór. Kolejnym nawykiem, z którym trzeba sobie poradzić, jest organizowanie własnego życia pod życie alkoholika, aby czuł się komfortowo. Czas pomyśleć o sobie, o swoich potrzebach, marzeniach, oczekiwaniach. Terapia dla osób współuzależnionych to doskonała okazja do tego, aby sobie o tym przypomnieć.

Przymusowe leczenie

Jedną z form pomocy rodzinie alkoholika jest również przymusowe leczenie. Na taki odwyk kieruje sąd na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Potrzebne jest tylko zebranie dokumentacji, że alkoholik nadużywając alkoholu:

  • powoduje rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizuje małoletnich,
  • uchyla się od pracy,
  • systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.

Oprócz tego osobę uzależnioną kieruje się na badania, aby biegły potwierdził chorobę alkoholową. Mając taki materiał dowodowy, alkoholik może trafić na maksymalnie 2-letnią terapię alkoholową w specjalistycznym ośrodku odwykowym. Wniosek do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych czy prokuratora może złożyć każda osoba, która jest w stanie udowodnić, że alkoholik doprowadził do którejkolwiek z wyżej wymienionych sytuacji.

Pomoc rodzinie alkoholika możliwa jest na kilku frontach. Wystarczy tylko podzielić się swoim problem z osobą – specjalistą, który wie, jak radzić sobie z alkoholizmem.

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019