Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Terapia alkoholowa – dopasowana do stopnia zaawansowania choroby

Alkoholizm jest problemem, który przekłada się na różne aspekty życia. Powoduje zaburzenia somatyczne, psychiczne i społeczne. Jest chorobą przewlekłą, w której ciężko wyznaczyć dokładny moment przekroczenia granicy między towarzyskim piciem a uzależnieniem, przypadkiem, którym powinni zająć się specjaliści. Samodzielne leczenie alkoholizmu jest raczej niemożliwe. Silna potrzeba zaspokojenia psychicznego i fizycznego głodu alkoholowego może zniweczyć nawet kilkudniową abstynencję. Tymczasem prawidłowo zaplanowana terapia alkoholowa zwiększa szanse na wyjście z odpowiednio podbudowanym wnętrzem do tego, aby zmierzyć się z życiem w trzeźwości. Osoba, która trafia do ośrodka odwykowego, może być na różnym etapie choroby alkoholowej. Dla specjalistów od uzależnień nie ma to znaczenia – dla każdego pacjenta opracowywana jest indywidualna terapia alkoholowa. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie alkoholikowi na czym polega uzależnienie, jakie są jego skutki i uświadomienie mu, że ma problem z nadużywaniem alkoholu.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Kompleksowe wychodzenie z nałogu

Specjalistyczna terapia alkoholowa pomaga również łagodniej przejść przez odtrucie alkoholowe. Detoks przeprowadzony przez wyspecjalizowane grono medyczne daje gwarancję bycia pod odpowiednią opieką. Organizm alkoholika oczyszczany jest z resztek substancji psychoaktywnej i wzmacniany, a pacjent powoli i pod kontrolą lekarzy przechodzi w stan fizycznej trzeźwości. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie terapii alkoholowej, która przebiega etapami.

Pierwszy obejmuje diagnozę uzależnienia i autodiagnozę – ta pozwala pacjentowi samemu ocenić skalę problemu. Terapia alkoholowa odbywa się zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Podczas spotkań można dowiedzieć się nie tylko o mechanizmach, jakie towarzyszą chorobie alkoholowej, ale także poznać doświadczenia innych osób, które zmagają się lub zmagały z uzależnieniem.

Budowanie podstaw do życia w trzeźwości

Dalsza terapia alkoholowa polega głównie na tym, aby uczyć pacjenta asertywnych zachowań, które przydadzą mu się w sytuacjach, kiedy inni będą namawiać go do wypicia alkoholu. Ważne jest też nauczenie się rozpoznawania sygnałów, które świadczyć będą o tym, że choroba może powrócić lub powraca i radzić sobie z kryzysami, jakie się wówczas pojawią. Terapia alkoholowa z reguły trwa 18-24 miesiące. Jej czas zależy od tego, jak alkoholik jest przygotowany do zmierzenia się z nowym życiem. Ta gotowość jest bowiem bardzo indywidualną sprawą.

Podczas terapii alkoholowej ważne jest zapewnienie pacjentowi nie tylko komfortowych warunków pobytu w klinice leczenia uzależnień, ale także przyjaznej, domowej, atmosfery i dyskrecji oraz poczucie bezpieczeństwa. Nad samopoczuciem pacjentów czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów, którzy w każdej chwili – lepszej i gorszej służą pomocą osobom uzależnionym.
Aby terapia alkoholowa przyniosła oczekiwany efekt, ważne jest zaangażowanie najbliższych. Oprócz tego, że oni sami często również potrzebują pomocy w związku z zaistniałą sytuacją (osoby współuzależnione), to podczas spotkań z psychoterapeutami mogą dowiedzieć się, jak pomóc alkoholikowi.

Więcej:

 

Artykuły o alkoholizmie na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu

 Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2019