Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Objawy uzależnienia od hazardu

Możemy mówić o czterech klasyfikacjach hazardu:

  • rekreacyjnej – kiedy jeszcze stanowi niegroźną rozrywkę;
  • ryzykownej – gdy samodzielnie udaje się zaradzić negatywnym rezultatom gry;
  • problemowej – wówczas zaczynają pojawiać się bardziej poważne skutki podejmowanych działań;
  • patologicznej – występują typowe objawy dla tego nałogu oraz poważne konsekwencje grania i wówczas jedynym rozwiązaniem jest specjalistyczne leczenie uzależnień od hazardu.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Uzależnienie od hazardu najczęściej kojarzy się z częstymi wizytami w kasynie – ruletką, kartami, automatami. Hazardzistami stają się również ludzie obstawiający na wyścigach konnych, biorący udział np. w grach losowych, liczbowych, konkursach telefonicznych i SMS-owych, zakładach bukmacherskich.

Typowe objawy uzależnienia od hazardu (jego patologicznej formy) to:

  • obsesyjne myślenie o grze i zaniedbywanie wielu aspektów życia – zobowiązania rodzinne, towarzyskie, zawodowe oraz dotychczasowe hobby i zainteresowania schodzą na dalszy plan;
  • nieustanna chęć dłuższego uczestnictwa w grach, aby móc osiągnąć jeszcze wyższy poziom zadowolenia oraz satysfakcji;
  • traktowanie udziału w grze jako ucieczki od problemów;
  • pojawianie się uczucia rozdrażnienia i niepokoju w sytuacjach, kiedy nie można grać;
  • powracanie w miejsca lub do sytuacji, w których straciło się pieniądze – chęć odegrania się;
  • branie udziału w grach, chociaż już wcześniej zostały zaciągnięte na te cele długi, pożyczki i zdecydowano się na inne zobowiązania finansowe, jakich nie jest się w stanie spłacić.

Uzależnienie od hazardu wiąże się z ogromnymi obciążeniami psychicznymi. Pojawiają się zatem takie objawy uzależnienia jak m.in.: bezsenność, stany depresyjne – a w zaawansowanym stadium choroby myśli i próby samobójcze. Występują także symptomy somatyczne np. silne bóle głowy i zaburzenia odżywiania. Jeden nałóg może pociągać za sobą kolejne – alkoholizm, narkomanię, lekomanię.

Leczenie z uzależnienia od hazardu

Podobnie jak w przypadku innych nałogów, objawy uzależnienia od hazardu pojawiają się stopniowo, są ignorowane, wypierane i się nasilają. Ważne, aby rozpoznać je jak najwcześniej i rozpocząć leczenie, które w głównej mierze sprowadza się do psychoterapii. W swej patologicznej formie hazard wciąga całkowicie, a szansa na samodzielne wyjście z problemu jest znikoma.

Leczenie uzależnienia od hazardu prowadzone w Klinice OAZA polega na udzieleniu profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Rozpoczyna ją szczegółowy wywiad przeprowadzony z osobą chcącą poddać się leczeniu oraz rozmowa z członkami jego rodziny. Posiadając już najważniejsze wiadomości dot. stopnia uzależnienia od hazardu, wybrana zostaje optymalna w danym przypadku forma psychoterapii. Czas trwania leczenia wynosi kilka tygodni i różni się w zależności od pacjenta, jego stanu, stopnia zaawansowania objawów oraz innych czynników.

 

Artykuły związane z hazardem na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-09-26 | Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2019