Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Skutki uzależnienia od hazardu

Podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii, tak i skutki uzależnienia od hazardu są boleśnie odczuwane przez nałogowego gracza oraz osoby z jego bliskiego otoczenia. Dotykają one wszystkich aspektów życia – jego prywatnej oraz zawodowej strony. Uzależnienie od hazardu rozwija się stopniowo, aby z czasem nabrać tempa, całkowicie zawładnąć psychiką i negatywnie odbić się na stanie fizycznym stanie uzależnionego.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Bolesne i poważne skutki uzależnienia od hazardu

Osoba uzależniona podporządkowuje całe swe dotychczasowe życie grze. Myśli wyłącznie o kolejnym rozdaniu kart, zakładach sportowych i skąd wziąć na to pieniądze. W związku z tym sprawy rodzinne i zawodowe przestają być istotne. Zapomina m.in. o obowiązkach domowych, potrzebach innych, co niszczy osobiste relacje – oparte coraz bardziej na kłamstwie i tym samym doprowadzając np. do rozwodu. Również służbowe i zawodowe powinności przestają mieć znaczenie, co często kończy się utratą pracy, a zatem źródła dochodów, z jakich większość była przeznaczana na grę. Aby zatem zdobyć niezbędne środki, nałogowy gracz bierze pożyczki, zaciąga długi itp. z myślą, że tego samego dnia odegra się, spłaci należności i coś jeszcze zostanie na kolejny zakład. Na tym etapie uzależnienie od hazardu może pchnąć na drogę niebędącą zgodną z prawem i zarazem niebezpieczną.

Z powyższych działań wynikają kolejne skutki uzależnienia od hazardu. Aby zapomnieć o problemach finansowych oraz znów poczuć przyjemność, jakiej nie daje już kontakt z innymi, hazardzista zaczyna grać jeszcze więcej. Może to trwać nawet kilka dni z rzędu, podczas których podstawowe potrzeby fizjologiczne, takie jak: spanie i jedzenie nie dochodzą do głosu. Siłą napędową są bowiem kolejne rozdania kart, pieniądze rzucane na stół. „Głód gry” jest ważniejszy od tego naturalnego, ale jego efektem stają się zaburzenia odżywiania. Z kolei skrajne stany i emocje odczuwane podczas gry – od pobudzenia, szczęścia po rozpacz, zniechęcenie, lęk, połączone z brakiem snu, powtarzającymi się bólami głowy oraz przyjmowanymi używkami (alkoholem i narkotykami) prowadzą do stanów depresyjnych. W zaawansowanym stadium choroby hazardowej człowiek uzależniony może mieć myśli samobójcze oraz podejmować próby odebrania sobie życia.

Gdzie leczyć uzależnienie od hazardu?

Aby leczenie uzależnienia od hazardu przyniosło pozytywne efekty, należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. W patologicznej formie uzależnienia nałogowy gracz i jego bliscy powinni zdać się na wiedzę oraz doświadczenie psychoterapeutów, oraz zaangażować swe siły w proces zdrowienia.

Klinika OAZA oferuje stacjonarne leczenie uzależnień od hazardu, które trwa ok. 6-8 tygodni w zależności od przypadku. Podejście terapeutów jest ściśle dopasowane do stanu, potrzeb i oczekiwań nałogowego hazardzisty. Przed rozpoczęciem terapii z rodziną pacjenta i nim samym przeprowadza się szczegółowy wywiad dotyczący m.in. jego podejścia do stosunków i spraw rodzinnych, zawodowych, finansowych, wielu innych aspektów życia, aby móc określić optymalną formę leczenia.

 

Artykuły związane z hazardem na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-09-26 | Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2019