Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Najgroźniejsze narkotykiRóżne stopnie uzależnienia

Narkotyki możemy podzielić na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, jak szybko są w stanie całkowicie uzależnić od siebie człowieka. W tym przypadku zdecydowanie groźniejsze są narkotyki twarde. Nie oznacza to oczywiście, że narkotyki miękkie są bardziej bezpieczne. Często palenie marihuany czy haszyszu jest wstępem do przygody z mocniejszymi dragami narkotykami: amfetaminą (speed narkotyk), kokainą, heroiną itd. Wciąga się je przez nos lub podaje dożylnie. Chemiczna obróbka narkotyków sprawia, że ich długotrwałe zażywanie działa bardzo wyniszczająco na organizm i psychikę człowieka.

Jak wyglądają narkotyki

Aby zrozumieć, jak wyglądają różne substancje, warto zwrócić się do listy narkotyków miękkich oraz do informacji o tym, co jest uznawane za najmocniejszy narkotyk. Wśród substancji miękkich znajdziemy marihuanę i haszysz, które można zaliczyć do wszystkich narkotyków z tej kategorii. Natomiast wśród twardych narkotyków znajdziemy substancje takie jak amfetamina, która jest również znana jako speed narkotyk.

Warto również zwrócić uwagę na substancje, które są używane jako narkotyki, ale nie są typowymi narkotykami, takie jak klej narkotyk. Substancje te są często łatwo dostępne i mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla młodych ludzi.


lekomania-leczenie

Narkotyki miękkie

W tej grupie środków odurzających znaleźć można:

 • marihuanę i haszysz – które nazywane są także trawą, ganją, ziołem, zielem, marychą, haszem. Są to konopie indyjskie, zawierające substancję psychoaktywną THC, które podczas uprawiania są często specjalnie dodatkowo „wzmacniane” różnymi innymi substancjami. Marihuana ma postać brunatnozielonych szczytów roślinnych, pozlepianych lub luźnych ze sobą liści. Ich zapach jest bardzo charakterystyczny – słodki, a zarazem ostry. Z kolei haszysz występuje w postaci najczęściej miodowych, ciemnobrązowych kulek lub kostek. Ugniata się go, aż staje się miękki, konsystencją porównywalny do ciastoliny. Zarówno marihuanę, jak i haszysz, najczęściej pali się przez szklane fifki, małe fajeczki, bibułki do skrętów. Niektórzy marihuanę piją w postaci herbatki, a haszysz zjadają w tzw. space cakes, czyli ciasteczkach z dodatkiem tego narkotyku.
 • extasy – to pigułki z różnorodnymi obrazkami, które chętnie bierze się podczas imprez, aby polepszyć sobie nastrój i mieć większą zabawę. Produkowane są m.in. na amfetaminie. Z racji tego, że każda ma inny skład chemiczny, to są być na tyle niebezpieczne, że mogą doprowadzić do zgonu,
 • LSD – to inaczej kwas zwany także papierem lub papierkiem z racji tego, że właśnie ma taką formę. Posiada przy tym różnorodne kolorowe obrazki i nasączony jest substancją psychoaktywną. Wystarczy taki papierek włożyć pod językiem, gdzie się rozpuszcza,
 • grzyby halucynogenne – to rachityczne brązowe grzybki na cienkich nóżkach. Wyróżnia je charakterystyczny czubek na kapeluszu. Rosną na łąkach i można je jeść zarówno świeże, jak i suszone. Wywołują tzw. podróże poza rzeczywistość.

  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe

  Narkotyki twarde

  Do narkotyków twardych zalicza się m.in.:

  • amfetaminę – funkcjonującą również pod nazwą: speed, feta, białko, proszek, extasy. To syntetyczny, biały proszek, stymulujący centralny układ nerwowy. Sprzedawany jest w małych, plastikowych torebkach, tzw. dilerkach. Ten narkotyk najczęściej przyjmuje się wziewnie – wciągając przez nos. W mocniejszym stadium uzależnienia z reguły jest już wstrzykiwana dożylnie. Amfetaminę dodaje się także do drinków czy jedzenia,
  • brown sugar – to nie do końca oczyszczona heroina. Jest szarobrunatnym (jaśniejszym lub ciemniejszym) proszkiem, sprzedawanym w sreberkach, które mogą być umieszczone w torebkach tzw. dilerkach. Do zażywania (najczęściej palenie lub wstrzykiwanie dożylne, rzadziej wciąganie przez nos lub zjadanie) używa się foli aluminiowej, szklanych fifek i zapalniczek.
  • kompot – to wynalazek nazywany „polską heroiną”, wytwarzany ze słomy makowej. Przypomina wyglądem brunatny płyn, do którego podawania używa się strzykawek. Wcześniej za pomocą świeczek, nakrętek na drucikach czy łyżeczek podgrzewa się narkotyk. Wstrzykuje się go dożylnie,
  • heroina – to jeden z najniebezpieczniej opiatów. Ma postać białego proszku, który jednak sporo kosztuje. Dlatego nie jest aż tak bardzo popularnym narkotykiem. Przyjmuje się ją dożylnie,
  • kokaina – uzyskiwana jest z liści koki. Mimo że podobnie jak heroina ma dość wysoką cenę, to jednak robi się coraz bardziej popularna. Jest białym proszkiem, sprzedawanym w torebkach dilerkach, lub w mniejszych ilościach, opakowaną w sreberko. Zażywa się ją najczęściej przez nos, ale zdarzają się też przypadki wstrzykiwania jej dożylnie lub zjadania.
  • morfina – w czystej postaci jest białym krystalicznie proszkiem, bez zapachu i o gorzkim smaku. Produkowana jest jako sól (chlorowodorek morfiny), którą łatwo można rozpuścić w wodzie. W oficjalnym obrocie ma formę ampułek z bezbarwnym płynem lub tabletek, a w nielegalnym proszku białego, różowego, szarego lub brunatnego. Przyjmowana jest zazwyczaj dożylnie lub doustnie,
  • kodeina – to opium otrzymywane głównie poprzez metylowanie morfiny. Jest to krystalicznie biały proszek, pozbawiony zapachu, o gorzkim smaku. Najczęściej miesza się ją np. z silną substancją pobudzającą, aby spotęgować moc działania narkotyku,
  • metadon – zazwyczaj dostępny jest w postaci chlorowodorku i sprzedawany w formie syropu. Zażywa się go doustnie.

  Barbiturany i kleje

  Barbiturany oraz inne leki nasenne i uspokajające to kolejna grupa narkotyków, które mogą doprowadzić do uzależnienia. Są one dostępne w aptekach, a najczęściej wybierane to:

  • luminal,
  • relanium,
  • diazepam,
  • lorafen,
  • oxazepam,
  • reladorm.

  Poza typowymi narkotykami działanie równie niebezpieczne i uzależniające mają także kleje i inne substancje wziewne. Z racji tego, że są bardzo łatwo dostępne, to przygodę z nimi zaczynają już bardzo małe, kilkuletnie dzieci. Do najbardziej popularnych zaliczyć można m.in.:

  • butapren,
  • terpentynę,
  • naftę,
  • benzynę,
  • lakiery,
  • wywabiacze plam,
  • aceton,
  • nitro,
  • rozpuszczalniki do farb.

  benzodiazepina-uzaleznienie


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną

  Od uspokojenia po pobudzenie

  Wszystkie narkotyki nie są obojętne dla pracy mózgu. Mogą działać:

  • uspokajająco, przeciwbólowo, nasennie – opioidy,
  • stymulująco (pobudzająco) – np. amfetamina, extasy
  • halucynogennie – grzyby halucynogenne, LSD.

  W efekcie człowiek pod wpływem narkotyków może wykazywać się np. wzmożoną aktywnością, a nawet agresją, bełkotliwą mową lub słowotokiem, brakiem koncentracji, większym popędem seksualnym. Może się jednak zdarzyć, że męczyć go będą stany lekowe, omamy, halucynacje, stany depresyjne, nadmierna senność czy psychoza. Każdy organizm inaczej reaguje na działanie narkotyków.


  ocena-innych-odwyk

  Psychiczne i fizyczne uzależnienie

  Najpierw pojawia się uzależnienie psychiczne, a później fizyczne. Im dłużej trwa ten proces, tym leczenie z narkomanii jest trudniejszym wyzwaniem. Osoby, u których zwiększyła się tolerancja przyjmowania narkotyków, czyli potrzebują coraz większej dawki, aby poczuć ten sam efekt, co na początku przygody z substancjami psychoaktywnymi, walkę z nałogiem, zaczynają od detoxu narkotykowego. To działanie, które ma na celu poprawę fizycznego stanu organizmu wycieńczonego długotrwałym zatruwaniem środkami odurzającymi. Odtruwanie obejmuje przede wszystkim maksymalne zmniejszenie objawów, jakie odczuwalne są w momencie odstawienia narkotyków. Na detox narkotykowy najlepiej zgłosić się do takiego ośrodka leczenia narkomanii jak nasz. Nad stanem pacjenta poddawanego detoksyzacji czuwa bowiem wyspecjalizowane grono lekarzy, pielęgniarek i psychologów. Poza uzupełnieniem płynów, elektrolitów, witamin, niezbędne jest także wyciszenie psychiczne. Po detoxie narkotykowym, przy czystym umyśle, można podjąć decyzję o dalszym leczeniu się z narkomani. W zależności od skali uzależnienia terapia może trwać kilka tygodni lub nawet 2 lata. Odwyk narkotykowy jest jednak najlepszą i najskuteczniejszą szansą na to, aby wyzwolić się z nałogu.
  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |