Narkotyki możemy podzielić na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, jak szybko są w stanie całkowicie uzależnić od siebie człowieka. W tym przypadku zdecydowanie groźniejsze są narkotyki i twarde. Nie oznacza to oczywiście, że narkotyki miękkie są bardziej bezpieczne. Często palenie marihuany czy haszyszu jest wstępem do przygody z mocniejszym dragami: amfetaminą, kokainą, heroiną itd. Wciąga się je przez nos lub podaje dożylnie. Chemiczna obróbka narkotyków sprawia, że ich długotrwałe zażywanie działa bardzo wyniszczająco na organizm i psychikę człowieka.
W tej grupie środków odurzających znaleźć można:
Do narkotyków twardych zalicza się m.in.:
Barbiturany oraz inne leki nasenne i uspokajające to kolejna grupa narkotyków, które mogą doprowadzić do uzależnienia. Są one dostępne w aptekach, a najczęściej wybierane to:
Poza typowymi narkotykami działanie równie niebezpieczne i uzależniające mają także kleje i inne substancje wziewne. Z racji tego, że są bardzo łatwo dostępne, to przygodę z nimi zaczynają już bardzo małe, kilkuletnie dzieci. Do najbardziej popularnych zaliczyć można m.in.:
Wszystkie narkotyki nie są obojętne dla pracy mózgu. Mogą działać:
W efekcie człowiek pod wpływem narkotyków może wykazywać się np. wzmożoną aktywnością, a nawet agresją, bełkotliwą mową lub słowotokiem, brakiem koncentracji, większym popędem seksualnym. Może się jednak zdarzyć, że męczyć go będą stany lekowe, omamy, halucynacje, stany depresyjne, nadmierna senność czy psychoza. Każdy organizm inaczej reaguje na działanie narkotyków.
Najpierw pojawia się uzależnienie psychiczne, a później fizyczne. Im dłużej trwa ten proces, tym leczenie z narkomanii jest trudniejszym wyzwaniem. Osoby, u których zwiększyła się tolerancja przyjmowania narkotyków, czyli potrzebują coraz większej dawki, aby poczuć ten sam efekt, co na początku przygody z substancjami psychoaktywnymi, walkę z nałogiem, zaczynają od detoxu narkotykowego. To działanie, które ma na celu poprawę fizycznego stanu organizmu wycieńczonego długotrwałym zatruwaniem środkami odurzającymi. Odtruwanie obejmuje przede wszystkim maksymalne zmniejszenie objawów, jakie odczuwalne są w momencie odstawienia narkotyków. Na detox narkotykowy najlepiej zgłosić się do takiego ośrodka leczenia narkomanii jak nasz. Nad stanem pacjenta poddawanego detoksyzacji czuwa bowiem wyspecjalizowane grono lekarzy, pielęgniarek i psychologów. Poza uzupełnieniem płynów, elektrolitów, witamin, niezbędne jest także wyciszenie psychiczne. Po detoxie narkotykowym, przy czystym umyśle, można podjąć decyzję o dalszym leczeniu się z narkomani. W zależności od skali uzależnienia terapia może trwać kilka tygodni lub nawet 2 lata. Odwyk narkotykowy jest jednak najlepszą i najskuteczniejszą szansą na to, aby wyzwolić się z nałogu.