Ktoś, kto sam nie brał narkotyków, czy nie miał z nimi do czynienia w żaden sposób może mieć problem, aby poznać, jakie są objawy ich zażywania. Ale to nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. To przede wszystkim źrenice wyraźnie pokazują, czy dana osoba znajduje się pod wpływem środków odurzających, czy też nie. Osoba uzależniona od substancji psychoaktywnych zmienia również styl swojego życia pod względem doboru towarzystwa, ubierania się czy nawyków. Unika także rozmów na ten temat, a jeśli była z nami bliżej, to przez swoje zachowanie daje odczuć swoje oddalenie się od nas. Może nagle zmienić towarzystwo, częściej znikać z domu lub przeciwnie – zacząć izolować się od znajomych.
Kolejne symptomy, które również mogą świadczyć o uzależnieniu od narkotyków to problemy w szkole czy w pracy. Zaniedbywanie codziennych obowiązków, nagłe wyjścia z domu, nieprzywiązywanie wagi do stroju czy zmiana nawyków żywieniowych to także zachowania, na jakie warto zwrócić uwagę. W życie takiej osoby wkradają się oszustwa, kłamstwa, bunt i łamanie dotychczas ustalonych reguł. Do objawów narkomanii można także zaliczyć wynoszenie z domu cenniejszych przedmiotów w celu pozyskania pieniędzy (sposób na problemy finansowe) czy używanie narkomańskiego slangu.
Z pewnością zaniepokoić powinny także takie przedmioty jak np.:
Nadmierne zażywanie narkotyków nie zostaje bez śladu zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Wyrządzają one wiele szkód w organizmie, pozostawiając m.in. trwałe uszkodzenia w mózgu.
Objawy narkomanii można podzielić na fizyczne takie jak np.:
Oprócz tego występują psychiczne objawy narkomanii takie jak np.:
Aby potwierdzić ostatecznie uzależnienie od narkotyków można zrobić specjalne testy wykrywające np. barbiturany w moczu, które utrzymują się w organizmie do 48 godzin. Skorzystać można także z multitestów, dzięki którym można rozpoznać obecność nawet pięciu narkotyków. Takie testy na obecność środków odurzających dostępne są praktycznie w każdej aptece. To wstęp do tego, aby ostatecznie zdiagnozować, jak wielki jest to problem – czy wymaga detoxu (odtruwania) i odwyku narkotykowego w ośrodku leczenia uzależnień.
Nie ma objawów jednoznacznie świadczących o uzależnieniu. Jednak pewne charakterystyczne zmiany w codziennym zachowaniu danej osoby powinny już skłonić do rozmowy na temat tego, czy nie kwalifikuje się ona do pobytu w placówce oferującej leczenie uzależnień od narkotyków.