Do wyczerpania miejsc atrakcyjna cena promocyjna za pobyt w naszej Klinice 8400 zł 6900 zł

Odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy – decyzją, która może zmienić Twoje życie

Narkotyki zaburzają racjonalne myślenie, silnie uzależniają, zmieniają wiele dotychczasowych nawyków. Ich zażywaniu towarzyszy częsta zmiana nastrojów. Odwyk narkotykowy to jedna z poważniejszych decyzji w życiu osoby uzależnionej od środków odurzających. Podjęcie tego wyzwania oraz kolejnego etapu, jakim jest terapia, oznacza zrobienie pierwszego kroku w kierunku wolności.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Detox narkotykowy – uniezależnienie fizyczne

Narkotyki uzależniają psychicznie i fizycznie. To ostatnie to m.in. wzrost tolerancji na środki odurzające. Oznacza to, że osoba je zażywająca w miarę upływu czasu zwiększa dawkę, aby osiągnąć taki sam efekt „odjazdu”, jaki wcześniej możliwy był przy mniejszej ilości substancji. Innym przykładem fizycznej zależności jest zespół abstynencyjny. To szereg objawów, które pojawiają się w momencie zmniejszenia dawki narkotyków lub ich odstawienia. Wówczas osoba uzależniona odczuwać może m.in.:

 • drażliwość,
 • niepokój,
 • dreszcze,
 • drżenie kończyn,
 • bóle całego ciała,
 • skurcze mięśniowe,
 • nudności,
 • nadmierne pocenie się.

Nierzadko też pojawiają się zaburzenia świadomości, majaczenie, biegunka, wymioty i wiele innych przykrych dolegliwości.

Detox narkotykowy to działania, jakie podejmuje się, aby wszystkie te objawy maksymalnie zredukować. W ośrodku leczenia narkomanii OAZA skupiamy się na tym, aby w jak najbardziej komfortowych dla pacjenta warunkach zmniejszyć poczucie konieczności ponownego spożycia substancji psychoaktywnych. Podawanie mu leków objawowych umożliwia przetrwanie tego trudnego okresu. Odwyk narkotyczny to m.in. proces oczyszczania organizmu z toksyn, które nagromadziły się w wyniku długotrwałego przyjmowania środków odurzających.

Ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych – Profesjonalna opieka lekarska

Zanim jednak lekarze podejmą działania związane z detoksyzacją, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Ma on na celu wykrycie ewentualnych przeciwwskazań oraz problemów zdrowotnych, które trzeba następnie uwzględnić w dalszym leczeniu. Wśród podstawowych badań znajduje się m.in. morfologia krwi, badanie moczu, EKG. Ocenia się również stan podstawowych narządów i układów pacjenta. Oprócz tego diagnozuje się stopień uzależnienia. Ważna jest także ocena psychologiczna oraz neuropsychologiczna. Dopiero mając taki właśnie komplet badań, można przystąpić do detoxu narkotycznego. Składa się takich z etapów, jak:

 • oczyszczenie organizmu z toksyn – poprzez podawanie płynów i leków nawadniających oraz witamin (głównie z grupy B), mających na celu poprawę gospodarki wodno-elektrolitowej i ogólnego samopoczucia fizycznego,
 • leczenie farmakologiczne w celu zmniejszenia dolegliwości psychicznych,
 • profesjonalna opieka terapeutyczna, która ma pomóc pacjentowi w podjęciu decyzji o dalszym leczeniu się z uzależnienia.

Podczas detoxu narkotykowego przeprowadza się szereg procedur medycznych, aby zminimalizować zaburzenia w organizmie, wywołane nagłym odstawieniem środków odurzających. Dlatego odtrucie powinno być przeprowadzone pod ścisłą kontrolą specjalistów. Tylko oni będą wiedzieć jak reagować na wypadek wystąpienia ewentualnych powikłań i jak długo w czasie powinna zostać rozłożona detoksyzacja.

Terapia – kolejny krok w odwyku narkotykowym

Specjalistyczne leczenie uzależnień od narkotyków to domena ośrodków odwykowych takich jak nasz. OAZA to miejsce, gdzie nie tylko przeprowadzamy kompleksowe odtrucie organizmu, ale również gwarantujemy pacjentom komfortowe warunki do dalszego wyzwalania się z nałogu. Przez całą dobę sztab lekarzy i pielęgniarek zapewnia stałą opiekę lekarską, dzięki czemu detox narkotykowy realizowany jest w sposób bezpieczny i skuteczny dla pacjenta. Do tego jeszcze osoba uzależniona może korzystać z pomocy terapeuty, które zadaniem jest motywowanie oraz wspieranie w decyzji o tym, aby kontynuować odwyk narkotykowy.  Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień narkotykowych.

 

Artykuły o narkotykach na naszym blogu

Więcej artykułów można znaleźć na naszym blogu.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-10-02 | Ostatnia aktualizacja: 21 września 2020