Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Leczenie narkomanii



Narkomania – od eksperymentu do choroby

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które potrafią mocno uzależnić. Eksperymentowanie z nimi w zdecydowanej ilości przypadków kończy się chorobą. Nieleczona narkomania postępuje i stanowi zagrożenie dla życia. To chroniczna choroba, której rozwój można jednak powstrzymać, decydując się na odwyk narkotykowy. Zaprzestanie zażywania amfetaminy, kokainy, marihuany czy innych środków odurzających, po długim okresie przyjmowania ich, nie jest stanem łatwym dla osoby uzależnionej. Powstały przymus psychiczny i fizyczny dotyczący brania narkotyków w coraz większych ilościach jest tak silny, że nie da się go pozbyć w jeden dzień. Leczenie narkomanii to proces zazwyczaj długi, wymagający od osoby chorej wielkiej mobilizacji i chęci podjęcia walki o to, aby resztę życia spędzić bez używek.

Leczenie uzależnień od narkotyków

Narkomania składa się z kilku faz:

  • inicjacja – czyli pierwszy kontakt z narkotykami,
  • eksperymentowania – jednokrotne lub wielokrotne spróbowanie narkotyków, chęć sprawdzenia, jakie dają efekty,
  • zażywania i nadużywania substancji – to etap czerpania przyjemności, zmiennych nastrojów, pierwszych przedawkowań,
  • uzależnienia od narkotyków – w tej fazie pojawia się konieczność przyjmowania środków odurzających w sposób ciągły lub okresowy, aby doświadczać ich wpływu na psychikę albo, by uniknąć przykrych objawów towarzyszących braku narkotyków.

Ten ostatni etap wymaga już leczenia w ośrodku uzależnień.

Odwyk narkotykowy – od leczenia ambulatoryjnego po stacjonarne

W zależności od tego, jaki jest stopień uzależnienia od narkotyków, pacjent może wymagać tylko pomocy doraźnej lub wielomiesięcznego leczenia w zakładzie zamkniętym. Poradnia ambulatoryjna to miejsce, gdzie stawia się już rzetelną diagnozę, czy dana osoba poradzi sobie z nałogiem w systemie doraźnym, czy też jednak będzie musiała wyjechać do ośrodka leczenia narkomanii. W poradni można skorzystać już z różnych form terapii indywidualnej lub grupowej.

W przypadkach bardziej zaawansowanych leczenie uzależnień od narkotyków zaczyna się na oddziale detoksykacyjnym. Tutaj przeprowadza się konieczne odtrucie organizmu połączone z obserwacją psychiatryczną. Osoby, które nadużywały narkotyków, zazwyczaj mają bardzo wyniszczony organizm. Poprawienie jego kondycji, jak i zmniejszenie objawów, niepożądanych, jakie występują po odstawieniu substancji psychoaktywnych (głód narkotyczny, bóle, drgawki, w skrajnych przypadkach nawet zgony), to zadanie dla lekarzy specjalistów. Ustalają oni indywidualnie detox narkotykowy – zarówno pod względem czasu trwania detoksyzacji, jak i w zakresie podawanych płynów, leków farmakologicznych itd. Oczyszczanie z toksyn ponownie „ustawia” organizm na funkcjonowanie bez narkotyków.

Ośrodek odwykowy dla narkomanów

Leczenie uzależnień od narkotyków może być krótkoterminowe. Program zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni. Chory ma zapewnioną całodobową opiekę medyczną, farmakologiczną oraz pomoc psychologiczną. To bardzo dobry wstęp do tego, aby kontynuować później terapię, albo w poradni odwykowej albo przez kolejne 6-8 miesięcy w ośrodku leczenia uzależnień. Ten ostatni to tryb stacjonarny średnio terminowy. Podczas pobytu w placówce narkoman uczestniczy w intensywnym programie terapeutycznym połączonym z indywidualnym podejściem do swojego przypadku.

Narkomania leczona może być także w trybie stacjonarnym długoterminowym. W tym przypadku pacjent umieszczany jest przynajmniej na rok do maksymalnie 2 lat. Terapeuci, psycholodzy oraz neofici czuwają nad tym, aby osoba uzależniona powoli odbudowywała różnego rodzaju normy i wartości w swoim życiu: od uczciwości, szczerości aż po przyjaźń, odpowiedzialność. Pacjent w miarę swojego zaangażowania i upływu czasu dostaje coraz więcej przywilejów w społeczności ośrodka leczenia uzależnień, gdzie wszystkich obowiązują określone normy i zasady funkcjonowania. Długoterminowe leczenie narkomanii nie oznacza już całkowite wyzdrowienie. Dopiero życie poza placówką odwykową, radzenie sobie z wyzwaniami, jakie czyhają na osoby uzależnione od narkotyków, jest sprawdzianem swojej siły w walce z nałogiem.

Odzyskać kontrolę nad swoim życiem

Ponieważ osoba zażywająca środki odurzające traci kontrolę nad tą czynnością, leczenie narkomani polega m.in. na tym, aby właśnie znowu mieć wpływ na swoje życie. Odwyk narkotyczny to także czas na to, aby rozwijać osobiste predyspozycje do wytrwania w abstynencji. W tym czasie również pacjent odkrywa inne zainteresowania, uczy się obowiązkowości, odpowiedzialności, dbania o swoją higienę osobistą oraz kondycję fizyczną. Utożsamia się z chorobą, uświadamia jej negatywne skutki, a także pracuje nad tym, jak poradzić sobie z przymusem zażywania narkotyków. Przechodzi także lekcje z asertywności, która przydać się może zaraz po wyjściu z ośrodka leczenia uzależnień.

Narkomania już od dawna nie jest efektem tylko patologii społecznej. Po twarde, jak i miękkie narkotyki sięga coraz częściej nie tylko młodzież z tzw. dobrych domów, gdzie nikt nie ma nałogów, ale i osoby, które nie dają sobie rady z narzuconym tempem pracy, „wyścigiem szczurów” czy w głębszych relacjach z innymi.

Nasz ośrodek leczenia uzależnień realizuje kompleksową ofertę dla osób zmagających z nałogowym przyjmowaniem środków odurzających. Uzależnienie od narkotyków nie musi zaprzepaścić żadnego życia!