Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Uzależnienia u osób starszych. Skąd bierze się problem i jak wygląda leczenie?



Mogłoby się wydawać, że ludzie w podeszłym wieku wypadają w nałogi rzadziej niż młodzi. Czas, kiedy człowiek jest najbardziej podatny na próbowanie niebezpiecznych substancji, minął i nadszedł okres spokoju i odpoczynku. Dodatkowo osoby starsze mają większą świadomość zagrożeń, co wywołuje u wielu z nas przeświadczenie, że nasi bliscy w wieku emerytalnym nie są narażeni na uzależnienia. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Poznaj przyczyny uzależnień osób starszych i sposoby ich leczenia.

Przyczyny uzależnień osób starszych

Nałogi nie uznają wieku. Dotykają tak samo młodych, jak i starszych ludzi. Jedyną różnicą są przyczyny ich występowania. W przypadku osób starszych częstym powodem jest samotność i poczucie, że w życiu nie czeka ich już nic pozytywnego. Po tym, jak dzieci opuszczą dom rodzinny, człowiek nierzadko czuje się niepotrzebny i traci sens życia. Inną przyczyną uzależnienia może być zakończenie kariery zawodowej. W momencie przejścia na emeryturę ludzie zyskują więcej czasu wolnego. Jeżeli odpowiednio go nie zagospodarują, będą bardziej narażeni na nałogi. Dłużące się dni wywołują natłok myśli, które mogą doprowadzić do pogłębienia poczucia beznadziei. Alkohol oraz inne substancje mogą stanowić ucieczkę od szarości życia codziennego. Zagrożenie dodatkowo przybiera na sile, kiedy starsza osoba w przeszłości wykazywała tendencje do uzależnień.

Od czego najczęściej uzależniają się seniorzy?

Osoby starsze uzależniają się od innych substancji niż młodzież. Nie znają dopalaczy i marihuany, a dzięki temu, że zostali urodzeni przed erą telefonów komórkowych, rzadziej zaglądają do sieci. Dlatego seniorzy często sięgają po ogólnodostępny alkohol. Wiedząc, jak działa taka używka, mają wrażenie, że kontrolują jego spożywanie. Nierzadko jedna lampka wina wypita wieczorem zmienia się w butelkę, a to już poważny sygnał, że pojawił się nałóg. Kolejną substancją, od której nietrudno się uzależnić w podeszłym wieku są różnego rodzaju lekarstwa. Seniorzy często odwiedzają lekarzy, co sprawia, że mają stały dostęp do leków na receptę.

Alarmujące objawy uzależnienia

Aby rozpoznać nałóg u bliskiej osoby, trzeba być bardzo uważnym. Często ciężko zauważyć pierwsze sygnały uzależnienia. Szczególnie że po wyjściu z domu tracimy szansę na stałą obserwację bliskich. Dlatego najlepszą okazją do wybadania objawów są spotkania rodzinne. Alarmującym objawem może być zniecierpliwienie wywołane pojawieniem się alkoholu na stole. Uzależniona osoba często nie pamięta tego, co mówiła i jak zachowywała się podczas zakrapianej imprezy. Oprócz tego osoby będące w nałogu często wycofują się życia rodzinnego i towarzyskiego. Zdarza się, że wykazują problemy z koordynacją ruchową oraz ogólne splątanie.

senior

Jak wygląda leczenie uzależnienia?

Wyjście z nałogu jest możliwe. Najważniejsza jest świadomość problemu i chęć zmiany. Zauważenie objawów uzależnienia to pierwszy, jednak niesamowicie ważny krok. Pozwala na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia. Najbardziej skuteczną formą jest terapia. Centra leczenia uzależnień oferują specjalistyczną pomoc dla osób, które chcą podjąć walkę z nałogiem. W tego typu miejscach prowadzone są psychoterapie zarówno indywidualne, jak i grupowe. W skutecznym leczeniu uzależnień ważne jest połączenie obu tych terapii. Podczas osobistych spotkań z terapeutą można swobodnie omawiać wszelkie obawy i trudności związane z życiem w trzeźwości. Spotkania grupowe natomiast owocują zawiązywaniem kontaktów z nowymi ludźmi oraz dają poczucie, że osoba w nałogu nie została ze swoim problemem sama.

Klinika uzależnień — skontaktuj się z nami

Rozpoczęcie szukania pomocy w wyjściu z nałogu często nie jest łatwe. Taki krok z perspektywy osoby uzależnionej wymaga nie lada odwagi. Nierzadko pojawiają się opory związane ze strachem w życiu w trzeźwości. Terapia przygotowuje do codzienności, w której nie ma alkoholu. Pokazuje, że takie życie może być ciekawe i kolorowe. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z kliniką leczenia uzależnień. Nasi terapeuci wskażą drogę do wyjścia z nałogu i okażą Ci wsparcie w trudnej walce z nałogiem.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną