Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Uzależnienie od alkoholu u nastolatka – czy to możliwe?

alkohol nastolatek

Wyniki licznych badań pokazują, że po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Zjawiska tego nie ograniczają wystarczająco ani kampanie prowadzone w środkach masowego przekazu, ani programy profilaktyczne realizowane w szkołach. Tymczasem uzależnienie alkoholowe w młodym wieku niesie za sobą wiele zagrożeń – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym skutkuje nadmierne spożycie napojów alkoholowych u młodzieży i jakie objawy wskazują na tego typu nałóg. Podpowiemy Ci też, gdzie szukać pomocy w sytuacji, kiedy podejrzewasz u swojej pociechy początki zbytniego zainteresowania alkoholem.

Ryzyko choroby alkoholowej u młodzieży

Okres dojrzewania u wielu młodych ludzi przebiega bardzo burzliwie i wiąże się z licznymi zmianami zachodzącymi w psychice. To czas przyjmowania nowych ról społecznych, przeżywania uczuć, a także zwiększenia poziomu samoświadomości. Młodzież wchodząca w dorosłość z ochotą próbuje nowych rzeczy, spośród których nie wszystkie są dozwolone. Ryzyko rozwoju uzależnienia alkoholowego pojawia się, kiedy dana osoba sięga po alkohol regularnie oraz w młodym wieku. Na tę chorobę bardziej narażone są jednostki niedojrzałe emocjonalnie, z niską samooceną oraz z obniżoną odpornością na stres i frustrację.

Dlaczego młodzi ludzie tak chętnie sięgają po alkohol?

Napoje alkoholowe stanowią coraz popularniejszy środek odurzający wśród młodzieży. Wielu nastolatków wybiera je w wyniku buntu lub traktuje picie jako sposób radzenia sobie z problemami. Młodzi ludzie na ogół nie zdają sobie sprawy, że szkodzą własnemu zdrowiu. Alkohol jest dla nich atrakcyjny, gdyż pozwala się rozluźnić, zapomnieć o codziennych kłopotach i troskach. To pierwszy krok do tego, aby uzależnienie alkoholowe zaczęło się rozwijać.

Najczęstsze przyczyny sięgania po alkohol przez młode osoby to przede wszystkim:

  • niepowodzenia szkolne,
  • chęć zaimponowania rówieśnikom i przypodobania się grupie,
  • nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami,
  • zaniżone poczucie własnej wartości,
  • brak asertywności.

Nadmierne spożycie alkoholu u nastolatków – czym skutkuje?

czym skutkuje nadmierne spożycia alkoholuEtanol wyrządza nieodwracalne szkody w młodym, prężnie rozwijającym się organizmie. Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych ma destrukcyjny wpływ na układ nerwowy. Prowadzi do zaniku neuronów oraz do upośledzenia funkcji poznawczych i pamięci. Innym skutkiem nadużywania alkoholu są zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, zwłaszcza w obrębie jego górnego odcinka. Młode osoby regularnie zaglądające do kieliszka są też narażone na schorzenia układu sercowo-naczyniowego – takie jak nadciśnienie, udar mózgu oraz arytmia. Intensywne picie może ponadto powodować zaburzenia hormonalne oraz bezpłodność.

W jaki sposób rozpoznać, że nastolatek ma problem z alkoholem i powinien trafić na odwyk dla młodzieży? Na pewno trzeba być czujnym, gdyż bardzo łatwo przeoczyć sygnały ostrzegawcze. Osoba, która regularnie nadużywa napojów wysokoprocentowych, arogancko się zachowuje, wszczyna awantury oraz izoluje się od rodziny. Warto reagować też w sytuacji, kiedy dziecko zaczyna zaniedbywać swój wygląd, ma problemy z nauką oraz nawiązuje podejrzane znajomości.

Kiedy należy zacząć szukać pomocy?

Jeśli zaobserwujesz powyższe symptomy u nastolatka, nie czekaj, działaj natychmiast. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać na początkujący alkoholizm – warto więc wiedzieć, kiedy oraz gdzie szukać pomocy. Na pewno nie powinno się zostawać młodej osoby samej sobie, bo skutki będą katastrofalne. Przeczekiwanie czy ignorowanie problemu w takiej sytuacji nic nie da. Uzależnienie alkoholowe wymaga profesjonalnej, długotrwałej terapii. Z pomocą może przyjść prywatna klinika leczenia alkoholizmu. Nie wahaj się wysłać dziecka na odwyk dla młodzieży, gdyż w ten sposób ratujesz jego zdrowie, a może nawet i życie.

Chcesz pomóc swojemu dziecku? Skontaktuj się z nami jak najszybciej!

Nadużywanie alkoholu dotyczy wielu młodych osób i może dotknąć właściwie każdą rodzinę. Jeśli szukasz wsparcia w walce z nałogiem swojego dziecka, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Prywatnej Kliniki Leczenia Alkoholizmu OAZA. Mamy najlepszych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Pomagamy młodym osobom w odstawieniu alkoholu, traktując je z empatią, zrozumieniem i życzliwością.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2021-08-11 | Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2021