Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Uzależnienie od benzodiazepiny. Jak wpływa na nasze życie?Jednym z najczęściej występujących nałogów tuż obok alkoholizmu i narkomanii jest uzależnienie od benzodiazepiny. Jego przyczyną jest nadużywanie środków farmakologicznych o działaniu nasennym i uspokajającym, które od lat budzą wiele kontrowersji. Lekarze ostrzegają, że nie powinno się ich stosować dłużej niż przez cztery tygodnie. Jakie objawy odczuwa osoba uzależniona? Kiedy konieczna jest detoksykacja benzodiazepinowa i gdzie szukać pomocy w odstawieniu leków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Co to benzodiazepiny?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, są to leki o właściwościach nasennych, uspokajających oraz zmniejszających napięcie mięśniowe. Zostały wprowadzone do lecznictwa w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Miały zastępować barbiturany, pochodne kwasu barbiturowego, których przyjmowanie wiązało się z licznymi działaniami niepożądanymi. Obecnie benzodiazepiny należą do preparatów powszechnie przepisywanych przez lekarzy. Są wykorzystywane między innymi w leczeniu zaburzeń lękowych, bezsenności, a także napadów padaczkowych. Nierzadko podaje się je również pacjentom w stanach pobudzenia, żeby zniwelować napady paniki i skurcze mięśniowe.

Objawy uzależnienia od benzodiazepiny

Podczas kilkudziesięciu lat obecności benzodiazepin na rynku farmaceutycznym okazało się, że ich regularne przyjmowanie może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Środki farmakologiczne z tej grupy wpływają na receptory błonowe GABA, które odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Ich zaaplikowanie powoduje natychmiastowe uspokojenie, zredukowanie lęku oraz rozluźnienie mięśni poprzecznie prążkowanych. Benzodiazepiny stosowane samodzielnie i przez krótki czas są lekami bezpiecznymi. Ich nadużywanie może natomiast wiązać się z wystąpieniem pełnoobjawowego nałogu.

Przykładowe objawy, jakie daje uzależnienie od benzodiazepiny to:

 • zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • zawroty i bóle głowy,
 • nadmierny ruch gałek ocznych,
 • trudności z koncentracją,
 • obniżenie zdolności poznawczych i intelektualnych.

Dlaczego benzodiazepiny są niebezpieczne dla zdrowia?

Przewlekłe stosowanie benzodiazepin stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, gdyż może prowadzić do zależności fizycznej. To fizjologiczny proces polegający na adaptacji układu nerwowego do danej substancji psychoaktywnej. U osób, u których dojdzie do powstania nałogu, występuje skłonność do regularnego zwiększania dawki. Wielu uzależnionych pacjentów przyjmuje benzodiazepiny na własną rękę. Niektórzy łączą je z innymi środkami nasennymi i uspokajającymi, co jest niezwykle niebezpieczne. Nierzadko zdarza się też, że osoby uzależnione odwiedzają kilku lekarzy. Wszystko po to, by otrzymać większe ilości leku.

Odstawienie benzodiazepiny

objawy-uzaleznienia-benzodiazepinaNasilenie objawów i przebieg zespołu abstynencyjnego w uzależnieniu od benzodiazepiny jest związany z wieloma czynnikami. Istotne znaczenie ma przede wszystkim rodzaj zażywanego leku oraz przyjmowana dawka. Jego odstawienie powoduje wystąpienie wielu nieprzyjemnych dolegliwości takich jak drżenie mięśni, zaburzenia snu, chwiejność emocjonalna, nadwrażliwość na dźwięki, czy zmniejszenie apetytu. Klasyczny zespół odstawienia zwykle pojawia się w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od zaniechania stosowania środka. U osób w starszym wieku, z chorobami somatycznymi oraz z zaburzeniami psychicznymi detoksykacja benzodiazepinowa jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych. Odtrucie jest niezbędne, aby pacjent mógł zostać poddany dalszemu postępowaniu, a terapia uzależnień przyniosła oczekiwane rezultaty.

Prywatna klinika leczenia uzależnień – początek skutecznej walki z nałogiem?

U większości pacjentów stosowanie benzodiazepiny nie prowadzi do wystąpienia objawów uzależnienia. Kiedy jednak lek jest przyjmowany długotrwałe i bez nadzoru lekarza, wówczas może doprowadzić do stanu fizycznej zależności, szkodząc zarówno choremu, jak i jego najbliższemu otoczeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w porę rozpoznać nałóg i rozpocząć kompleksową terapię. Prywatna klinika uzależnień OAZA pomagamy pacjentom odbudować wiarę w siebie i odzyskać wolność, aby mogli powrócić do życia bez konieczności sięgania po środki farmakologiczne.

Sprawdź więcej:


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |