Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Wpływ nadużywania alkoholu i narkotyków na zdrowie i życie człowieka



Uzależnienie od alkoholu jest chorobą niszczącą człowieka we wszystkich sferach jego aktywności. Prowadzi do degradacji życia psychicznego, duchowego, moralnego i religijnego.

Powoduje stopniową utratę wolności i odpowiedzialności. Zaburza więzi interpersonalne oraz uniemożliwia moralne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie.

Spożywanie alkoholu wywołuje również niekorzystne zmiany w organizmie człowieka. Szkodliwe działanie tej używki polega na niszczeniu komórek nerwowych w korze mózgowej, uszkadzaniu naczyń krwionośnych i zaburzaniu pracy przewodu pokarmowego. Ciągłe nadużywanie alkoholu prowadzi do ostrego zapalenia wątroby – choroby zwanej marskością. Na równie ciężkie dolegliwości narażone jest serce. Dochodzi do zwyrodnienia mięśnia sercowego, który przerasta tłuszczem i traci sprężystość, stając się zwiotczałym. Krew trafiająca do serca uciska osłabione ścianki i rozciąga je, dlatego stopniowo się ono powiększa. Serce staje się coraz słabsze, dochodzi do zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Charakterystyczne dla choroby alkoholowej jest także współwystępowanie zaburzeń w funkcjonowaniu żołądka i trzustki, wydzielającej substancje niezbędne do trawienia, w tym insulinę, bez której organizm nie jest w stanie nie przyswajać węglowodanów.
Szczególnie wrażliwy na działanie etanolu jest układ nerwowy.

U podłoża objawów neurologicznych leży najczęściej organiczne uszkodzenie mózgu i obwodowego systemu nerwowego. Zaburzenia w chodzeniu i koordynacji ruchów (ataksja) zaliczają się do najczęściej spotykanych objawów zatrucia alkoholami. Początkowo ataksja występuje nawet po małej dawce, jednak w miarę wzrostu tolerancji na alkohol takie objawy występują dopiero po spożyciu większych ilości etanolu. Nie znikają, gdy stan upojenia mija – mogą utrzymywać się przez kilka godzin, czasem nawet całą dobę. W tej fazie choroby spożycie niewielkiej dawki alkoholu „poprawia” chód, sposób poruszania się znowu zaczyna być normalny. Dlatego picie staje się sposobem odzyskiwania sprawności, ale w miarę, gdy tolerancja organizmu na alkohol spada, nierówny chód i nieskoordynowane ruchy pozostają na stałe i nasilają się nawet po małych ilościach alkoholu.

Innym poważnym skutkiem choroby alkoholowej jest polineuropatia. Przy tej dolegliwości cierpi cały obwodowy układ nerwowy. U chorego występują zaburzenia czucia ujawniające się w postaci uporczywych bólów nóg i rąk, czasami bardzo dolegliwych – palenia, rozsadzania od wewnątrz, nieznośnego gorąca. Wrażeniu, że kończymy marzną i drętwieją, towarzyszy potliwość rąk i nóg, jak również skurcze. Specyficzny dla alkoholików ochrypł głos jest wynikiem uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego.

Zagrożeniem dla życia chorych jest też uszkodzenie nerwu błędnego, które można obserwować w postaci zaburzeń tętna oraz oddechu. Nierzadko zmiany chorobowe obejmują nerwy czaszki. Kiedy dotknięty jest nerw wzrokowy pogarsza się ostrość widzenia, zwęża pole widzenia, źrenice ospale reagują na światło. W miarę rozwoju uzależnienia u alkoholików występują rozmaite uszkodzenia ze strony układu nerwowego, z których część może się cofnąć, jeżeli przestaną pić. Ale im dłuższy staż picia, tym uporczywiej utrzymują się zaburzenia neurologiczne, bez względu na leczenie.

Alkohol niekorzystnie wpływa też na mechanizmy obronne organizmu. Osoby spożywające systematycznie alkohol bardzo często zapadają na rozmaite infekcje – od banalnego przeziębienia do ciężkich, chronicznych chorób bakteryjnych. Różne choroby u alkoholików leczą się z trudem, często zdarzają się komplikacje, ponadto u pijących stwierdza się dużo częściej niektóre postaci nowotworów.

Wpływ na potomstwo to jeden z najbardziej niebezpiecznych i tragicznych skutków nadużywania alkoholu. Dzieci alkoholików są chorowite i nadmiernie wrażliwe na infekcje. Tempo ich rozwoju psychofizycznego jest wolniejsze, a dodatkowo są one bardziej podatne na krzywicę, gruźlicę i inne choroby zakaźne. Późno zaczynają siadać, mówić, są mniej wytrzymałe fizycznie.

Alkohol oddziałuje na każdą komórkę ludzkiego ciała, co przy nadmiernym i długotrwałym spożywa-niu powoduje zniszczenie dosłownie w całym organizmie. Ich konsekwencją są choroby i śmierć.

Uzależnienie od narkotyków jest również chorobą niszczącą człowieka we wszystkich sferach jego aktywności. Warto wspomnieć, że przyjmowanie substancji odurzających szkodzi zdrowiu fizyczne-mu, wpływa na wygląd zewnętrzny, często dodaje lat i sprawia, iż inni patrzą na nas z pogardą. Oczywiście nie wszystkie narkotyki uzależniają fizycznie, gdyż należy tu wykluczyć miękkie środki odurzające. Niestety, ten rodzaj uzależnienia jest niesamowicie groźny, gdyż narkoman nie może się kontrolować, po prostu musi zażyć narkotyk i jest gotów zrobić wszystko, by go zdobyć. Do najbardziej charakterystycznych negatywnych skutków spożywania narkotyków na zdrowie fizyczne z całą pewnością możemy zaliczyć: bóle mięśniowe, niepokój, mdłości, biegunkę, halucynacje, delirium, uczucie zimna, drżenia mięśni, bezsenność, potliwość, zapaść.

Narkotyki szkodzą zdrowiu psychicznemu, sprawiają, iż człowiek staje się agresywny, rozchwiany emocjonalnie, a także cierpi z powodu stanów depresyjnych oraz myśli samobójczych. Warto podkreślić, iż uzależnienie psychiczne występuje praktycznie przy większości środków odurzają-cych. Przede wszystkim, osoba uzależniona pragnie zażywać narkotyków, by odczuć ich działanie na własnej skórze. Do najgorszych skutków wpływu narkotyków na psychikę zalicza się: brak zainteresowania czymkolwiek poza zaspokojeniem potrzeby zażycia narkotyków, sennością, utratą świadomości, oszołomieniem, spowolnieniem reakcji.

Oprócz tego koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o uzależnieniu społecznym, gdyż osoba uzależniona od narkotyków, zazwyczaj musi zrezygnować z pracy, szkoły, uwikłana jest w konflikty z rodziną i przyjaciółmi, a wraz z biegiem czasu może zacząć być zaliczana do marginesu społecznego.

Nie ulega wątpliwości to, że wymienione skutki narkomanii na zdrowie nie są jedyne, ale najczęściej spotykane. Każdy, kto zapozna się z nimi, nie powinien mieć żadnych wątpliwości co do tego, że substancje odurzające są szkodliwe i nie warto po nie sięgać, gdyż na pewno zniszczą życie całej rodziny, która boleśnie odczuwa nałóg każdego jej członka. Powszechnie, zapewne każdy jest świadomy o zgubnym wpływie narkotyków na zdrowie człowieka. Ubocznych skutków ich zażywania jest jednak o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać.

Niezależnie od rodzaju narkotyków (miękkie czy twarde), wszystkie prowadzą do uzależnienia psychicznego oraz w niektórych przypadkach – fizycznego, które trzeba leczyć w procesie odtruwania w ośrodku dla uzależnionych. Odtrucie prowadzone przez specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień jest koniecznym etapem przed przystąpieniem do właściwego leczenia uzależnienia od alkoholu czy narkotyków.

Działanie narkotyków odbija się niebezpiecznie zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym człowieka. Ich długotrwałe oraz częste zażywanie, w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do sytuacji zagrażających życiu. Dzieje się tak z powodu nadmiernego wyniszczenia organizmu. Najniebezpieczniejszymi skutkami są zawały serca, udary mózgu, napadowe skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, napady padaczkowe, perforacja żołądka oraz jelit. Tego typu zagrożenia generują głównie narkotyki twarde. W takich sytuacjach odtruwanie w prywatnym ośrodku odwykowym jest procesem niejednokrotnie ratującym życie. Bez odtrucia oraz pobytu w ośrodku leczenia uzależnień przygoda z narkotykami może zakończyć się nawet śmiercią.

Uzależnienie fizyczne jest tylko z jednym aspektów prowadzącym do degradacji ludzkiej kondycji. Sfera psychiczna człowieka cierpi równie mocno, prowadząc do wielu chorób i zaburzeń. Wśród nich możemy wyróżnić psychozy, depresję, zaburzenia osobowości i nastrojów, nerwice oraz stany lękowe. Efekt takich dolegliwości prowadzi do załamania dotychczasowej ścieżki życiowej obranej przez konkretną osobę. Niezbędne jest więc kompleksowe leczenie uzależnień sfery psychicznej oraz przeprowadzenie procesu odtruwania organizmu. Odtrucie w ośrodku odwykowym czy prywatnej placówce leczenia uzależnień jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które z powrotem może przywrócić prawidłowe funkcjonowanie człowieka oraz naprawić nadszarpnięte elementy życia na skutek alkoholizmu czy uzależnienia od narkotyków.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną