Zaburzenia odżywiania u nastolatkówZaburzenia odżywiania dotyczą coraz większej grupy młodych ludzi. Pogoń za idealnym wyglądem może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Jak pomóc osobie, która zmaga się z chorobą? Centrum leczenia uzależnień przedstawia szereg sposobów na walkę z tym problemem. Przeczytaj krótki artykuł i dowiedz się więcej.

Przyczyny zaburzeń odżywiania u nastolatków

Współczesne kanony piękna stawiają młodym dziewczynom niezwykle wysokie wymagania. Choć w ostatnich latach mogliśmy zauważyć rozwój ruchu body positive, dążenie do szczupłej sylwetki nadal jest częstym zachowaniem wśród kobiet. Jak daleko można się posunąć, aby osiągnąć modelowe wymiary? Anoreksja oraz bulimia to poważne choroby, które prowadzą do wyniszczenia organizmu. Wśród najczęstszych przyczyn zaburzeń odżywiania można wyróżnić:

 •  niskie poczucie własnej wartości;
 •  konflikty rodzinne;
 •  stres;
 •  krytykę ze strony bliskich;
 •  brak akceptacji swojego wyglądu;
 •  perfekcjonizm.

W centrum leczenia uzależnień otrzymasz profesjonalną pomoc. Psychoterapia często okazuje się jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu. Poznaj sposoby walki z chorobami i nie bój się prosić o wsparcie!

Typy zaburzeń odżywiania

Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zaliczamy anoreksję. Wiąże się ona z ograniczaniem spożywania pokarmów oraz nadmierną aktywnością fizyczną. Takie działania szybko prowadzą ciało do wycieńczenia. W tym wypadku trudno obyć się bez terapii w centrum leczenia uzależnień. Głodzenie się bywa również jednym z pierwszych symptomów bulimii. Choroba ta objawia się kompulsywnym jedzeniem oraz wywoływaniem wymiotów w krótkim odstępie czasu. Zaburzenie ma charakter napadowy, przez co bliscy niejednokrotnie mają trudności z zauważeniem tego niepokojącego zachowania. Bulimia prowadzi do wielu poważnych powikłań takich jak dysfunkcje przełyku, niewydolność krążeniowo-sercowa, a nawet bezpłodność.
Warto także wspomnieć o kompulsywnym objadaniu się. Niekontrolowane napady jedzenia przytrafiają się osobom, które szukają sposobu na rozładowanie napięcia i poprawę nastroju. Praca nad budowaniem zdrowej relacji z jedzeniem może znacznie podnieść komfort życia. Potrzebujesz rozmowy ze specjalistą? Centrum leczenia uzależnień pomaga w znalezieniu przyczyny problemu i wprowadzaniu długofalowych zmian.

bulimia

Jakie są objawy?

Jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń odżywiania? Typowym symptomem tego typu chorób jest:

 •  nadmierna koncentracja na wyglądzie – osoby, które zmagają się z problemem mają nierealistyczne wyobrażenie swojego ciała. Anorektyczki i bulimiczki zauważają w lustrze nadprogramowe kilogramy pomimo zdiagnozowanej niedowagi.
 •  obsesyjne liczenie kalorii – odchudzanie to ciągła kalkulacja. Dziewczyny będące na diecie nieustannie sprawdzają wartość kaloryczną spożywanych produktów. Codzienne kontrolowanie jadłospisu często skutkuje natrętnymi myślami.
 •  odmawianie wyjść ze znajomymi – spotkania towarzyskie są okazją do odwiedzenia ulubionej restauracji lub wypicia alkoholu. Spontaniczne przyjemności nie idą w parze z ustalonymi restrykcjami, przez co chorzy wycofują się z życia społecznego.
 •  poczucie winy pojawiające się po posiłku – ostatnim niepokojącym objawem są wyrzuty sumienia po zjedzeniu nieplanowanej porcji jedzenia.

Jeśli zmagasz się z powyższymi przejawami, warto skorzystać z terapii dostępnej w centrum leczenia uzależnień.

Jak pomóc nastolatkowi?

Zauważyłeś, że Twoje dziecko boryka się z zaburzeniami odżywiania? Działaj. Centrum leczenia uzależnień oferuje kompleksową pomoc w walce o zdrowie. Warto zacząć od szczerej rozmowy z nastolatkiem. Uświadomienie sobie powagi problemu może zmobilizować chorego do wprowadzania nowych nawyków. W przypadku anoreksji i bulimii wizyta u psychologa może okazać się najskuteczniejszym rozwiązaniem. Psychoterapia poznawczo-behawioralna polega na pracy ze szkodliwymi przekonaniami i wprowadzaniu dobrej rutyny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą centrum leczenia uzależnień!

Zwróć się po pomoc do specjalisty

Zaburzenia odżywiania to choroby, których nie należy bagatelizować. Szukasz pomocy dla bliskiej osoby? Centrum leczenia uzależnień od lat wspiera pacjentów w walce o zdrowie oraz wyższy komfort życia.

Sprawdź więcej:


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |